Color stone & Pearl

تراش سنگ های رنگی

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
مشاهده یک گوهر تراش خورده جلوه خیره‌‌کننده و احساسی همراه با شگفتی به وجود می‌‌آورد. چگونه می‌توان این صفحات براق و کوچک را با چنین ظرافتی برش داد؟
"این کار به استعداد زیادی نیاز دارد" این جوابی است که معمولاً از برش‌کاران خواهید شنید.
معمولاً برش کار سرش را به آرامی تکان می‌دهد و از استعداد فوق‌العاده خود سخن می‌گوید تا شما را همچنان در حالت شگفتی نگه دارد. اگر این سوال را از یک برش‌کار ماهر و با انصاف بپرسید احتمالاً پاسخ شما را با یک اصطلاح مشهور ژاپنی خواهد داد: «هائی» (HAI). «هائی» یک عبارت شگفت‌انگیز و چند منظوره است که معنای آن «بله، بله... گمان می‌کنم.» می باشد.
هنگامی یک بر‌ش‌کار می‌تواند به سنگی که برش داده بگوید «هائی» به این معنی است که از کار خود راضی بوده و می‌تواند مراحل بعدی را انجام دهد که این بستگی به انجام دقیق مثلث حیاتی برش دارد. این مثلث شامل سه فاکتوری است که باید هنگام برش یک سنگ رعایت شود.این مثلث عبارت است از:
H- Height(ارتفاع) ، A- Angle(زاویه)، I- Index (نقشه)
ارتفاع، عمق صفحه‌ای که تراش داده می‌شود را کنترل می‌کند و تراشکار را قادر می‌سازد تا صفحات هم عمق و هم اندازه ایجاد کند.
زاویه، به زاویه صفحه‌ای که باید برش داده شود، اشاره دارد. زیرا خواص نوری و ظاهر سنگ بستگی شدیدی به این فاکتور دارد که هر صفحه در موقعیت و با زاویه درست قرار گرفته باشد.
نقشه، بیان کننده شکل صفحات از نظر خطوط خارجی آنها است که در واقع تعداد صفحات و نحوه قرار گیری آنها نسبت به هم را تعیین می‌کند.
در اصطلاحات گوهرشناسی، Facet، صفحات صیقل (پولیش) خورده منظمی است که شکل هندسی گوهر را ایجاد می کند و به دو فاکتور Shaping و Polishing بستگی دارد. Shaping به چگونگی ایجاد صفحات برروی گوهر و ایجاد شکلی منظم و بی نقص و Polishing به طریق صیقل دادن Facet ها بعد از برش اشاره می کند.
Facet ها با کشیدن گوهر بر روی صفحه دایره ای شکلی به نام Lap ایجاد می شود. Lap به صورت افقی دور ماشین برش می چرخد. معمولاً آب یا روغن بر روی Lap ریخته می شود که نقش خنک کننده دارد.
گوهرشناسی
گوهر برش نخورده (Rough) بر روی تکه چوب کوچکی به نام Dopstick یا به اختصار Dop قرار می گیرد. Dop هم به قطعه بازو شکلی به نام Quill که به دستگاه برش متصل است، وصل می شود. این بازو به طور دقیق زاویه های برش را تنظیم کرده و به Dop اجازه می دهد تا به صورت افقی بر روی Lap کشیده شده و یا بچرخد.
گوهرشناسی
دستگاه‌های خوب زیادی برای برش دادن سنگ وجود دارند که همه آنها شامل یک صفحه ساینده و تعدادی دستگیره برای نگه داشتن سنگ هستند تا برش‌کار بتواند روند برش دادن سنگ را به دقت انجام داده و کنترل کند. این دستگاه ها سه عامل ارتفاع، زاویه و حدود برش را تنظیم نگه می دارند.
گوهرشناسی
به طور کلی برش گوهر دارای سه بخش اصلی Crown (تاج)، Girdle (کمربند یا محیط گوهر) و Pavilion (سندان) هستند که در مراحل مختلف برش و صفحات آن با توجه به سبک برش ایجاد می شود.
گوهرشناسی
در بخش بعدی به شما روند برش یک سنگ خام (Rough) را که در انتها برش بیضی شکل (Oval) و با سبک برلیان (Brilliant) است، مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد.

این تصویر، نمای روبرو از یک سنگ خام (Rough) است. توجه کنید که شکل اصلی این کریستال Oval بوده که ما را برای شکل نهایی برش راهنمایی می‌کند.
گوهرشناسی
در این تصویر نمای پشت همان سنگ را مشاهده می‌کنید. اولین مرحله در برش یک سنگ، تبدیل کردن سنگ خام به یک شکل اصلی قبل از صفحه زدن آن است.
گوهرشناسی
این تصویر یک ناخالصی زرد رنگ را نشان می‌دهد که در حین انجام عملیات آماده سازی و دادن شکل اصلی به سنگ خام برداشته می‌شود.
گوهرشناسی
این تصویر نشان‌دهنده عملیات آماده سازی سنگ خام است. همانطور که می‌بینید صفحه ساینده با آب خیس می‌شود تا سایش تاثیر گزار تر شده و سنگ را خنک نگه دارد.
گوهرشناسی
این تصویر شکل آماده شده سنگ را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید شکل سنگ کامل نیست و یک سطح بزرگ بر روی آن وجود دارد که در واقع همان Table سنگ است.
گوهرشناسی
در این تصویر مشاهده می‌کنید که بر‌ش‌کار در حال حرارت دادن Dopstick است تا بتواند سنگ را توسط موم به آن متصل کند.
گوهرشناسی
سنگ باید حرارت داده شود تا یک پیوند مستحکم بین سنگ، موم و Dopstick ایجاد گردد. برش‌کار باید دقت کند که سنگ را به مدت طولانی در یک منطقه در معرض حرارت قرار ندهد زیرا این کار باعث ترک خوردن سنگ و یا دیگر آسیب‌ها خواهد شد.
گوهرشناسی
مشاهده می‌کنید که سنگ توسط موم (Wax) به Dopstick متصل شده است.
گوهرشناسی
در این مرحله برش‌کار در حال کامل کردن شکل محیطی سنگ است تا فرمی قابل قبول و خوشایند به سنگ بدهد.
گوهرشناسی
این تصویر سنگ را نشان می‌دهد که مرحله شکل دادن به محیط آن به پایان رسیده است.
گوهرشناسی
پس از اتمام شکل محیطی سنگ (Girdle) برش‌کار برای ایجاد Table از یک آداپتور 45 درجه استفاده می‌کند که این کار او را برای داشتن یک Table کاملا صاف کمک می‌کند.
گوهرشناسی
این تصویر نشان دهنده نمای تمام شده Table سنگ است. همانطور که مشاهده می‌کنید یک فرورفتگی در پایین سنگ و سمت چپ آن وجود دارد که هنگام برش صفحات اصلی تاج از بین خواهد رفت.
گوهرشناسی
این تصویر نشان‌دهنده عملیات آماده سازی سنگ خام است. همانطور در این مرحله سنگ را از آداپتور 45 درجه جدا کرده و دوباره سنگ را همراه Dopstick بر روی صفحه دستگاه قرار می‌دهیم و زاویه آن طوری با دقت تنظیم می شود تا صفحات تاج (Crown) بر طبق آن برش بخورند.
گوهرشناسی
این تصویر نشان‌دهنده 8 صفحه اصلی Crown پس از تراش می‌باشد.
گوهرشناسی
در این تصویر مشاهده می‌کنید که بر‌ش‌کار در حال حرارت دادن این عکس زمانی گرفته شده است که Star facetها تراشیده شده‌اند.
گوهرشناسی
این تصویر نمای کناری صفحات تاج را قبل از پولیش خوردن نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه می‌کنید در این مرحله صفحات به طور کامل به یکدیگر نرسیده‌اند که در حین عملیات پولیش این امر انجام خواهد شد. با این عمل شخص برش‌کار در هنگام پولیش سنگ می‌تواند جای بیشتری برای ترمیم صفحات داشته باشد.
گوهرشناسی
در اینجا Table سنگ را پس از پولیش خوردن مشاهده می‌کنید. (برای پولیش معمولا از صفحات مسی یا سرامیکی استفاده می‌شود)
گوهرشناسی
پس از پولیش زدن Table نوبت به صفحات اصلی تاج و یا همان Bazelها می‌رسد که این تصویر صفحات اصلی پولیش خورده تاج را نشان می‌دهد.
گوهرشناسی
کمربند یا Girdle آخرین مرحله از پولیش Crown است. می‌توان این کار را پس از اتمام شکل دادن به سنگ انجام داد اما صبر کردن تا این مرحله باعث می‌شود این کار آسان‌تر شده و وقت کمتری بگیرد.
گوهرشناسی
این تصویر کمربند را پس از پولیش نشان می‌دهد. به این نکته توجه داشته باشید که لازم نیست همه سنگ پولیش بخورد زیرا قسمت عمده‌ای از آن هنگام پولیش صفحات Pavilion جدا می‌شود.
گوهرشناسی
در این مرحله گوهر از Dopstick جدا شده و اینبار بر عکس بر روی آن چسبانده می شود تا صفحات Pavilion آن برش زده شود.
گوهرشناسی
صفحات Pavilion پس از برش خوردن.
گوهرشناسی
نمایی از چهار عدد از صفحات Pavilion پس از پولیش خوردن.
گوهرشناسی
نمای دیگری از تمام صفحات پاویلیون که پولیش داده شده‌اند.
گوهرشناسی
تصویر Rhodolite Garnet با وزن 4.89 قیراط پس از اتمام کلیه مراحل برش و پولیش.
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877