Color stone & Pearl

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
خواص فیزیکی و شیمیایی آیولایت:
ساختمان شیمیایی: Mg2Al4Si5O18
ساختمان کریستالی: ارتورمبیک
ضریب شکست: 2/66 – 2/58
وزن مخصوص: 1/5781 – 1/542
سختی: 7/5 - 7
رنگ: آبی، بنفش و قهوه ای
نام آن از کلمه یونانی IOS به معنی گل بنفش گرفته شده است. گوهر شناسان در ابتدا آن را Cordierite می شناختند. در گذشته های دور برخی دریانوردان از کریستال آیولایت همانند فیلتر پلاریزه برای پیدا کردن خورشید در روز های ابری استفاده می کردند. بعضی معتقدند که باعث بهبود سوی چشم و گلودرد و تقویت حافظه می شود. در قرن هجدهم در اروپا به عنوان جواهرات استفاده می شد و از معادن آن می توان به سریلانکا، مناطقی از آفریقا همچون کنیا، مرکز تانزانیا، ماداگاسکار، هند، برزیل و فنلاند اشاره نمود.
بهترین رنگ آن بنفش - آبی بی نظیری است که نمونه آن در دیگر گوهر ها دیده نمی شود. از خصوصیات منحصر به فرد آن می توان تغییر رنگ آن در جهات مختلف را مثال زد. به طوریکه در یک سنگ از یک جهت رنگ آبی آسمانی، از یک جهت رنگ آبی همانند یاقوت کبود و از جهت دیگر زرد قهوه ای دیده می شود. در ترکیب شیمیایی آن آلومینیوم سیلیکات، آهن و منگنز است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
در اکثر اوقات به صورت دامله برش می خورد و در صورت شفاف بودن صفحه دار برش خواهد خورد. با توجه به شکننده بودن آیولایت، اگر برش آن به صورت مستطیل پله ای (Rectangular Step) باشد، در برابر ضربه با دوام تر خواهد بود. آیولایت از یک قیراط تا 10 قیراط یافت می شود اما نمونه با کیفیت آن بیش از 5 قیراط بسیار کمیاب است. در صورتیکه به درستی برش داد شود، به رنگ ارغوانی دیده می شود. قابل ذکر است که که نمونه پاک و شفاف آن بسیار کمیاب و ارزشمند است.
از دلایلی که تاجران گوهر ها از تانزانایت به آیولایت روی آورده اند، به همین علت آیولایت می تواند به جای تانزانایت و یا یاقوت کبود به فروش برسد. از این رو برای علاقه مندان به رنگ های آبی و بنفشِ سنگ های قیمتی، آیولایت پیشنهاد ویژه ای است و نسبت به تانزانایت و یاقوت کبود هم ارزان تر است.
به دلیل آنکه این سنگ چندان در بازار جهانی جواهرات شناخته شده نیست، نمونه مصنوعی آن نیز ساخته نشده است.
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877