Color stone & Pearl

برش دامله (cabochon) قسمت دوم

ابزارهای تراش دامله
ابزاری که شما برای این کار استفاده می‌کنید می‌تواند به میزان خواست شما گران یا حرفه‌ای باشد. محبوب‌ترین این دستگاه‌ها Genine نام دارد که محصول شرکت Diamond Pacific است و قیمت آن بالغ بر 1500 دلار می‌باشد. همانطور که انتظار می‌رود انواع دیگری از دستگاه‌ها با نام‌های مختلف در بازار وجود دارند که شما متناسب با بودجه و کاربردی که از آن انتظار دارید می‌توانید دستگاه مورد نظر خود را تهیه کنید. جدای از دستگا‌ه‌های موجود در بازار بسیاری از مردم دستگاه مورد نیازشان را خودشان درست می‌کنند. وسایل مورد نیاز برای ساخت یک ماشین گوهرتراشی عبارتند از: یک محور دارای قطری متناسب با چرخ‌هایی که انتخاب می‌کنید، یک موتور، سیستم قرقره برای رسیدن به سرعت مورد نیاز و روشی که بتوان با چرخ‌ها را مرطوب نگه داشت که معمولا برای این کار از سیستم قطره‌چکان استفاده می‌شود. روش ساده دیگر استفاده از اسفنجی است که در آب و در تماس با چرخ‌ها قرار داده شده و به طور مرتب چرخ‌ها را تمیز می‌کند. ذکر این نکته ضروری است که شما می‌توانید توسط یک دستگاه صفحه زنی، سنگی را به صورت Cabochon برش بزنید اما نمی‌توانید توسط دستگاه Cabochon سنگی را صفحه بزنید.
در این بخش برای شما توضیح خواهیم داد چگونه یک سنگ بیضی با برش Cabochon ایجاد می شود. همانطور که قبلاً گفته شد این شکل (بیضی) رایج‌ترین شکل برای سنگ‌های Cabochon است و تنظیماتی که ذکر می‌شوند برای اشکال دیگر کمی متفاوت هستند. در اکثر مواقع عملیات برش زدن با یک ورقه از سنگ که اصطلاحا آن را Slab می‌نامند، شروع می‌گردد. برخی از سنگ‌های Rough می‌توانند بدون نیاز به ورقه شدن به صورت Cabochon در بیایند اما در اکثر مواقع باید سنگ را اره کرد که قطر هر کدام ازاین ورقه‌ها باید بین 1/4 تا 3/8 اینچ (0/635 سانتیمتر تا 0/9525 سانتیمتر) باشد.
صفحات Slab
کار با قرار دادن یک شابلون بر روی Slab شروع می شود. اگر سنگ رنگ یکدستی دارد، فقط باید سعی کرد بزرگترین قطعه ممکن را جدا نمود. اما اگر سنگ مورد نظر منقوش است باید سعی بر این باشد که زیباترین نقش در قاب سنگ جای گیرد. در مورد سنگ‌هایی که دارای نقش هستند این مساله کمی چالش برانگیز است زیرا با گرد شدن سطح بالایی Slab ممکن است نقش‌ها تغییر کنند ، پس هنگام انتخاب شابلون باید الگوی تغییر نقوش را نیز مد نظر قرار داد.
استفاده از شابلون همیشه ضروری نیست. در مورد برخی سنگ‌های قیمتی‌تر مانند Opal معمولا از فرم‌های آزاد استفاده می‌شود تا حداکثر وزن ممکن بدست بیاید. در هر صورت مهم است که در نهایت یک اندازه کالیبره یا متناسب وجود داشته باشد. زیرا اکثر این سنگ‌ها بر روی پایه‌های آماده کار گذاشته می‌شوند و این به هیچ عنوان اقتصادی نیست که سنگی را تراشیده و سپس مقدار زیادی برای ساخت پایه آن هزینه شود.
هنگامی که جای مناسب برای برش سنگ را پیدا شد، منطقه مورد نظر را علامت گذاری کرده که بهتر است برای این کار از یک مداد آلومینیومی استفاده شود. زیرا اثر آن به آسانی از روی سنگ پاک نمی‌شود و استفاده از وسایل اثر گذار جوهری نیز آلودگی‌هایی را در سنگ ایجاد می‌کند که در آینده برای حذف آنها مجبور به تراش دادن آن قسمت خواهیم بود.
مداد آلومینیومی
صفحات علامت گذاری شده

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877