Color stone & Pearl

معرفی روش های بهسازی گوهرها

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
به عنوان مشتری و خریداران جواهر، هر روز در بازار با نمونه هایی که ظاهر آنها دستخوش تغییرات بسیاری شده است، مواجه می شوید. گوهر ها از زمانیکه در طبیعت یافت می شوند، جهت استفاده در جواهرات مورد بررسی و تغییرات بسیاری قرار می گیرند. ارزش گوهر ها به فاکتورهايي همچون کميابي، رنگ، پاکي و برش خوب آنها در بازارهاي جهاني بستگي دارد و گوهري که داراي چنين ويژگي هايي باشد، بسيار گرانبها بوده و از عهده خريد هر فردي خارج است. از سوي ديگر اکثر کاني هايي که از معادن استخراج مي شوند به علت عدم وجود فاکتور هاي ذکر شده، در دسته سنگ هاي نيمه قيمتي قرار مي گيرند که در بازارهاي جهاني از جايگاه خاصي برخوردار نبوده و در نتيجه يا بسيار ارزان عرضه مي شوند و يا در صنايع مورد استفاده قرار مي گيرند.
بنابراین علاوه بر برش و صیقل، گوهر ها تحت بهسازی هایی قرار می گیرند تا شفافیت،پاکی،رنگ و استقامت بهتری داشته باشند. به همين علت بسياري از گوهر هاي موجود در بازار به خصوص ياقوت ها به روش هاي متفاوتي مورد فرآيند بهسازي قرار مي گيرند تا با قيمتي گران تر به فروش برسند. از آنجایی که اغلب شواهد این بهسازی ها با چشم غیرمسلح و به طور واضح دیده نمی شود، يک گوهرشناس مجرب باید بتواند علاوه بر تشخيص هويت گوهر هاي طبيعي و جداسازي آنها از نمونه هاي مصنوعي، مهارت جداسازي سنگ هاي بهسازي نشده را از انواع نمونه هاي بهسازي شده داشته باشد.
گوهرشناسی
گوهرشناسان توصیه می کنند خریداران حتماً قبل از خرید نمونه های بزرگ و گرانقیمت از تأییدیه یک مرکز گوهرشناسی معتبر استفاده کنند. گرچه ظاهر اين دسته از گوهر ها با نمونه هاي بهسازي نشده یکسان است اما تفاوت قيمت بسيار زيادي نسبت به هم دارند.
حق مسلم خریداران جواهر است که بدانند گوهر، بهسازی شده است یا خیر. عدم افشای بهسازی بودن گوهر میتواند باعث شود که شخص باور کند، گوهر به طور طبیعی با کیفیت بوده و در نتیجه آن را گرانتر خریده یا بفروشد. ضمناً برخی از گوهر های بهسازی شده، باید تحت شرایط ویژه ای نگه داری شوند که عدم آگاهی از آن، می تواند به گوهر آسیب برساند.
پس می توان نتیجه گرفت که هر گوهری با ظاهری زیبا و با کیفیت، لزوماً ارزشمند نبوده و بهتر است که از بهسازی نشدن آن اطمینان حاصل شود. از این رو نظر کارشناسی گوهرشناس که شخصی بی طرف در روند خرید و فروش بوده با کمک ابزار های تخصصی در لابراتوار های گوهرشناسی جهت مشخص نمودن طبیعی یا مصنوعی و یا تشخیص نوع روش بهسازی بر روی گوهر به امری ضروری بدل شده است. و اکیداً توصیه می شود، قبل از خرید جواهرات حتماً از طبیعی، مصنوعی یا بهسازی شدن سنگ ها اطمینان حاصل نمایید زیرا این نمونه ها، علاوه بر ظاهر زیبا و یکسان با نمونه طبیعی، اختلاف قیمت بسیاری با آنها دارند.

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877