Color stone & Pearl

ریشه نام گوهرها

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
نام گوهر ها از کجا آمده اند؟
نام برخی از گوهر ها همانند الماس (Diamond) چنان قدمت دارد که نمی توان آن را ریشه یابی کرد، اما برخی دیگر با ظهور علم گوهرشناسی و با توجه به ویژگی های گوهر و یا از منابع دیگر مشتق شده است. بسیاری از نام های گوهر ها ریشه ای یونانی یا لاتین دارند که به ویژگی خاصی از گوهر ها اشاره می کند.
برای مثال گوهر هایی که نوارهای رنگی سبز رنگ دارند به نام Malachite (مالاکیت) شناخته می شود که از کلمه یونانی Mallow به معنی شاخ و برگ سبز رنگ، گرفته شده است. گوهر Kyanite از کلمه Kyanos به معنی آبی مشتق شده است.
گوهرشناسیKyanite
گوهرشناسیMalachite
گوهر Rhodolite هم از کلمه Rose – Like به معنی شبیه رز مشتق شده است. سایر گوهرهای صورتی رنگ همچون Rhodochrosite و Rhodonite هم از همین کلمه مشتق شده است.
گوهرشناسیRhodochrosite
گوهرشناسیRhodonite
گوهرشناسیRhodolite
در برخی موارد، نام گوهر بر طبق محلی که اولین بار یافت شده است، نام گذاری می شود. برای مثال می توان به Tanzanite که در سال 1967 در دشت تانزانیا یافت شد و یا Tsavorite که در شهر Tsavo در نزدیکی تانزانیا در اطراف کنیا در سال 1960 توسط گوهرشناسی به نام Campbell Bridges که آن را در اطراف کانی سبز Grossular یافت و نمونه کمیاب خانواده گارنت است، اشاره نمود. Andalusite هم که نمونه بی نظیری از بین گوهر ها است که چند رنگی بسیار زیبایی دارد و در جهات مختلف به رنگ های متفاوتی دیده می شود در منطقه ای به نام Andalusia در اسپانیا یافت شده است.
گوهرشناسیTanzanite
گوهرشناسیTsavorite
گوهرشناسیAndalusite
از دیگر روش های نام گذاری گوهر ها، مشتق شدن از نام کسانی است که آنها را برای اولین بار کشف کرده اند. همانند کانی Prehnite که از ترکیب دو نام Colonel Hindrik و Prehn و یا گوهر Hiddenite که از نام W.E Hedden گرفته شده است که این گوهر را در سال 1879 در شمال کالیفرنیا یافت.
گوهرشناسیPrehnite
گوهرشناسیHiddenite
گاهی اشخاصی که اولین بار گوهری را یافته اند برای آن نام مشخص می کنند. همانند Zoisite که اولین بار در کوه های Saualp درسال 1805 یافت شد و به همین نام نیز شناخته می شد، اما توسط شخصی به نام Slovenian Scientist و Baron Sigmund و Ed Elestein به Zoisite تغییر نام داده شد.
گوهرشناسی
در موارد دیگر، گوهر ها نامشان را از نام انسان های معروف در زمان یافتنشان گرفته اند. همانند نام گوهر کمیاب Alexandrite که از دوران تاریخی حکومت تزارها در روسیه گرفته شده است. زیرا اولین کریستال آن در معادن زمرد کوه های Ural روسیه در آوریل 1834 در زمان حکومت تزار الکساندر دوم یافت شده است. این گوهر در زیر نور سفید و زرد تغییر رنگ می دهد. الکساندرایت به مرور زمان به عنوان گوهر ملی دوران تزار های روسیه لقب گرفت.
گوهرشناسی
گاهی هم بر سر نام گذاری برخی گوهرها اختلاف هایی وجود دارد یا شواهدی از دلایل سیاسی یا تجاری در آن دیده می شود. برای گوهر Kunzite (نوع صورتی خانواده Spodumene) که نامش را از نام دکتر George Kunz از شرکت تیفانی؛ بزرگترین شرکت طراحی و خرید و فروش گوهر در زمان خود گرفته است.
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877