Color stone & Pearl

گوهر و گوهرشناسی

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
اگر چه در زمان های طولانی طلا و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به عنوان زیورآلات و تجارت در کشورمان مورد استقبال بوده ولی با پیشرفت های روز افزون تکنولوژی و توسعه آن در این صنعت، شاهد گسترش آن به صورت علمی و تخصصی در کشورمان هستیم، سرزمینی که با دارا بودن برخی معادن سنگ های قیمتی همچون فیروزه و مروارید های خلیج فارس و گنجینه ارزشمند از جواهرات ملی همواره مورد توجه بوده است و می تواند پشتوانه ارزی نیز به شمار رود.
از آنجاییکه در کشورمان از گذشته در این صنعت به شیوه ای کاملاً سنتی عمل شده ولی امروزه با پیشرفت های انکار ناپذیر تکنولوژی ساخت سنگ های مصنوعی و بهسازی شده مواجه هستیم که دیگر عمل کردن به شیوه سنتی می تواند بسیار مشکل ساز باشد. در سوی دیگر در این بین افراد با تجربه ای که سالیان متمادی است در این صنعت فعالیت دارند، اساتید و بزرگان این عرصه محسوب شده و نباید از این نکته غافل بود که همیشه تجربه در کنار علم ارزشمند بوده و بالعکس اگر شخصی فقط به صورت علمی در این رشته فعال باشد، اما تجربه کافی نداشته باشد نمی تواند موفق باشد.
گوهرشناسی
با توجه به استقبال بسیار زیاد مردمان کشورهای مختلف با فرهنگ های متفاوت از گوهر های قیمتی و نیمه قیمتی، نداشتن اطلاعات کافی در این رشته نه تنها در ایران بلکه در سایر کشور های دنیا و همچنین کاهش منابع طبیعی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، بستری مناسب برای ورود نمونه های شبه گوهر ها و گوهر های مصنوعی فراهم شده است. نمونه هایی که در مقایسه با نمونه های مشابه طبیعی خود از ارزش و قیمت بسیار کمتری برخوردارند.
شبه گوهرها و سنگ های مصنوعی با هدف افزایش توان خرید برای تمامی قشرهای مختلف جامعه عرضه شد تا هر فردی با داشتن هر بودجه و توان مالی بتواند از شبه جواهرات و زیبایی منحصر به فرد آنها استفاده نماید ولی به مرور زمان این عرصه مورد سوءاستفاده برخی قرار گرفت و در بسیاری موارد شبه گوهر ها و سنگ های مصنوعی و یا بهسازی شده به جای نمونه طبیعی با قیمت های بالایی به فروش می رسند.
شبه گوهر (Imitation) (گوهرهایی که تنها از نظر ظاهری شبیه نمونه های طبیعی هستند)، سنگ های مصنوعی (Synthetic) (دارای خواص فیزیکی و شیمیایی مشابه نمونه طبیعی در لابراتوار ها توسط انسان ساخته می شوند) و حتی نمونه های طبیعی که مورد فرآیند بهسازی استقامت، رنگ و شفافیت قرار گرفته اند در بازارهای جهانی جواهرات به ویژه در بازارهای داخلی به چشم می خورند که حتی با تجربه ترین افراد نیز در شناسایی آنها با مشکل مواجه اند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
از این رو در طی سالیان اخیر علمی تحت عنوان علم گوهرشناسی (Gemology) پایه گذاری شده است که شاخه ای جداگانه از علوم زمین شناسی و معدن بوده و به صورت بسیار دقیق تر به بررسی نحوه تشکیل نمونه های شبه گوهرها، گوهر های مصنوعی و نمونه های بهسازی شده و همچنین درجه بندی نمونه های طبیعی می پردازد. افراد آموزش دیده این علم به عنوان کارشناس گوهرشناسی (Gemologist) خوانده شده و باید بتواند در قدم اول نمونه های طبیعی را از نمونه های بدلی، مصنوعی و بهسازی تشخیص داده و در قدم دوم به درجه بندی نمونه های طبیعی بپردازد. این نکته حائز اهمیت است که هر فردی که در زمینه خرید و فروش جواهرات فعالیت دارد لازم است که با این علوم آشنایی کامل داشته باشد و صرفاً به دلیل فروشنده بودن جواهرات نمی توان وی را گوهرشناس نامید.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877