Color stone & Pearl

اسکپولایت (Scapolite)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
ترکیب شمیایی: Sodium Calcium Aluminum Silicate
سختی: 5/5 – 6
ضریب شکست: 1.540 - 1.579
مشخصه نوری : Uniaxial negative
اختلاف ضریب شکست: 0.006 – 0.037
وزن مخصوص: 2.57 – 2.74
جلا: Vitreous
شفافیت: از شفاف تا کدر
فلورسنس: بنفش، صورتی، نارنجی، زرد وسفید
نام این گوهر از کلمه یونانی “ Skapos ” به معنی ساقه به خاطر شکل منشوری کشیده ی آن گرفته شده است.
Scapolite یک کانی سیلیکاتی و دگردیسی است. این خانواده که به رنگ های زیبایی در دنیای جواهرات دیده می شود و به دلیله نا شناخته بودن آن، گاهی خواسته یا ناخواسته با دیگر گوهرها اشتباه گرفته می شود. اگرچه برای بسیاری از گوهرشناسان و کلکسیونرها از جایگاه شاخصی برخوردار هستند.
اسکپولایت به عبارتی یک نوع کانی تغییر پیدا کرده از گروه فلدسپارها ( Plagiclase Feldspar ) بوده و از این رو خواص بسیار نزدیکی با این گروه دارد.
این خانواده به رنگ های زرد عسلی ، بنفش ، نارنجی ، صورتی ، قهوه ای ، خاکستری و بی رنگ دیده شده که از نظر شفافیت می تواند از شفاف تا کدر کامل باشد. به همین جهت گونه های مختلف این خانواده می تواند با دیگر گوهرها همانند سیترین، آمتیست، توپاز طلایی، بریل طلایی (Heliodor) ، کریسوبریل ، تورمالین ، یاقوت و ... اشتباه گرفته شوند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
اسکاپولایت به علت وجود ناخالصی های سوزنی شکل می تواند دارای پدیده چشم گربه ای (Cats Eye) و به رنگ های سبز، قهوه ای و خاکستری و پدیده رنگین کمانی(Adularescence) به دلیل ناخالصی های Magnetite در رنگ خاکستری یا بی رنگ دیده شود.
این گوهر در نقاط متعددی از دنیا همچون برزیل ، برمه ، کانادا ، ایتالیا ، کنیا ، ماداگاسکار ، مکزیک ، نامیبیا ، نروژ و آمریکا یافت می شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
بهسازی
اسکاپولایت معمولاً مورد بهسازی قرار نمی گیرد ولی بندرت رنگ زرد آن توسط پرتوافکنی (Irradiation ) به رنگ یاسی (Lavender ) تغییر می کند، اگر چه این تغییر رنگ پایدار نبوده و به تدریج توسط نور کم رنگ می شود.
مراقبت و نگه داری
با توجه به سختی پایین آن، نگهداری از اسکاپولایت توجه خاصی را می طلبد. از آنجایی که در هوا ذرات ریز کوارتز وجود دارد می تواند در هنگام تمیز کردن آن باعث خراش و کاهش کیفیت صیقل گوهر شود. این گوهر را باید با آب ولرم تمیز کرد و از شستشوی آن در Ultra Sonic و حرارت شدید که باعث از بین رفتن رنگ سنگ می شود اجتناب کرده و به هیچ وجه از محلولهای حاوی آمونیاک و محلول های بی رنگ کننده استفاده نشود. از استفاده ی این نوع سنگ در هنگام ورزش ، شنا و کارهای سخت باید اجتناب کرده و آنها را بطور جداگانه از دیگر جواهرات نگاه داشت.

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877