Color stone & Pearl

وریسایت (Varisite)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
فرمول شیمیایی: ALPO4.2(H2O)
سیستم کریستالی: ارتورهمبیک
رنگ: سبز، آبی سبز، زرد سبز و به ندرت قرمز
سختی: 4/5 – 3/5
رنگ خاکه: سفید
وزن مخصوص: 2/61 – 2/57
مشخصه نوری: B-
ضریب شکست: 1/59 – 1/55
جلا: Waxy
این کانی نمونه کمیابی در دسته آلومینیوم فسفات است که در سال 1837 یافت شد و نامش از Variscia، مکانی که در آن یافت شد، گرفته شده است. در یک مدت زمانی آن را Utahlite می نامند زیرا بیشتر در منطقه به نام Utah در آمریکا یافت می شد. نمونه هایی هم در نوادا یافت می شود که شجره های سیاه تار عنکبوت مانندی در آن دیده می شود. از نقاط دیگری که وریسایت در آن یافت می شود می توان به آلمان، اتریش، لهستان، اسپانیا، برزیل و مناطقی در امریکا مثل Lucin، Utah و Fairfield اشاره کرد.
در برخی موارد Variquoise هم نامیده می شد. گاهی با فیروزه (Turquoise) اشتباه گرفته می شود. وریسایت نسبت به فیروزه سبز تر است. وریسایت در دسته گوهرهای نیمه قیمتی قرار گرفته و اغلب برای حکاکی و وسایل زینتی استفاده می شود. تصویر سمت چپ فیروزه و سمت راست وریسایت است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
طیف رنگی که در وریسایت دیده می شود، محدوده ای است که اغلب در کانی های معروف دیده شده، کدر است و لکه و رگه های جالبی دارد. اغلب سبز روشن با خطوط سفید رنگ دارد.
گوهرشناسی
این کانی رنگ سبز عجیبی دارد که برای کلکسیونر ها مناسب است. به صورت دامله برش می خورد و برای گردنبند مناسب است. البته نمونه های Bead (کروی شکل) هم برش خورده و برای حکاکی و مجسمه سازی هم استفاده می شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
به همراه کانی های دیگر همچون کوارتز و کلسدونی رشد می کند. از Jade نرم تر و از Amazonite تیره تر است. رنگ سبز آن نیز نسبت به Chrysoprase کمتر و آبی آن مثل فیروزه و Chrysocolla نیست.
گوهرشناسیChrysoprase
گوهرشناسیChrysocolla
گوهرشناسیAmazonite
گوهرشناسیJade
جهت مشاهده گالری این خانواده می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877