Color stone & Pearl

آزورایت (Azurite)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
فرمول شیمیایی : Cu3(CO3)2(OH)2
سیستم کریستالی: مونوکلینیک
رنگ: آبی پررنگ تا بنفش، آبی
جلا: شیشه ای
سختی : 4 – 3/5
وزن مخصوص: 3/9 – 3/7
ضریب شکست: 1/730 – 1/758
گوهری نرم است و در اثر فرسایش توسط هوا در معادن مس تشکیل شده است. این گوهر را Chessylite هم می نامند، از آنجایی که در معدنی به نام Chessy-les در منطقه Lyon فرانسه یافت شده است. رنگ آبی آن به نام Azure شناخته می شود همچون رنگ آسمان در بیابان ها.
Azurite کانی رایجی نیست اما زیباست و رنگ آبی آن جلب توجه می کند. Malachite کانی دیگری است که اغلب در کنار Azurite تشکیل می شود و گاهی با هم رشد کرده و کانی Azurmalachite را تشکیل می دهند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
نمونه های دیگری نیز از این کانی یافت می شود که به شکل کروی دیده شده و قطر آن ها بین 5 تا 10 میلیمتر است و در La Sal در Utah دیده می شود و به دلیل شباهتش به بلوبری به نام Azurite Blueberries شناخته می شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
از معادن قابل توجه این کانی می توان به آریزونا در ایلات متحده، نیومکزیکو و Utah اشاره کرد. البته وارد بیشتری در فرانسه و نامیبیا هم یافت می شود.
و برای حکاکی های کوچک و مجسمه های زینتی هم استفاده می شود. اما به دلیل سختی پایین و همچنین شکننده بودن آن، کمتر در جواهرات از آن استفاده می شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
تمیز کردن Azurite هم آسان نیست. استفاده از پارچه بسیار نرم و یا شستن با آب سرد و صابون پیشنهاد می شود. Azurite نباید تحت حرارت قرار بگیرد زیرا به آن حساس است.
Azurite هم به ندرت جهت ارتقاء رنگ بهسازی می شود. ولی اغلب با رزین پوشیده می شود. نمونه جالب تزیینی در نزدیکی محلی ما بین چین و پاکستان بافت شده است. نمونه ای از گرانیت سفید که Azurite های کروی شکل با رنگ آبی روشن به صورت پراکنده در آن دیده می شود که آن را Azurite Granite می نامند. اغلب مردم فکر می کنند که Azurite تقلبی است ولی در حقیقت همان آزورایت است که به گونه ای متفاوت رشد کرده است. Azurite Granite را K2 Granite هم می نامند.
.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Azurite به صورت پودری در بعضی از مناطق و جهت رنگ دهی و تولید رنگ آبی در نقاشی در مصر باستان استفاده می شده است. در قرون وسطی و رنسانس یکی از مهمترین رنگدانه های آبی در اروپا بوده است. البته ساخت این رنگدانه ها در گذشته بسیار هزینه بر و دشوار بود و حمل و نقل آن هسته و سخت صورت می گرفت. در آغاز قرن 18، نمونه های آزمایشگاهی این رنگدانه ها به نام Prussian Blue و Blue Verditer ساخته شد.
گوهرشناسی
کریستال های با کیفیت Azurite بسیار ارزشمند و پرطرفدار است زیرا بسیار کمیاب و زیباست. برای مثال این کریستال تیغه ای شکل کوچک در Tsumb Mine در نامیبیا یافت شده است.
بی ثباتی Azurite یکی از مشکلات کلکسیونر های این کانی است. اگر در معرض حرارت یا رطوبت زیاد قرار گیرد، سطح آن کدر شده و هاله سبز رنگی در آن پدیدار می شود و تغییرات به شدت آشکار خواهند بود. در نتیجه نمونه های ارزشمند آن در محفظه های در بسته که جریان هوای کنترل شده داشته و تاریک، سرد و فشار آن کنترل شده است، نگه داری می شود.
جهت مشاهده گالری عکس این گوهرمی توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877