Color stone & Pearl

آیدوکریز (Idocrase)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
سیستم کریستالی: تتراگونال
سختی: 6/5
وزن مخصوص: 3/32 – 3/47
ضریب شکست: 1/700 – 1/723
شفافیت: شفاف، نیه شفاف، کدر
کانی کمیابی است و معمولاً با هاله هایی از سبز، گاهی زرد قهوه ای و آبی کمرنگ دیده می شود. در اغلب آن ها دو رنگی دیده شده و حتی می تواند به صورت چند رنگ از قهوه ای مایل به قرمز، سفید، زرد یا آبی هم رشد کند.
در گروه سیلیکات و زیر گروه آلومینیوم سیلیکات قرار می گیرد و ترکیبی از فلزات، عنصر اکسیژن، نیتروژن و فلوراید است.
از کلمه Idocrase (آیدوکرِیز) بیشتر برای نمونه های با کیفیت جواهری استفاده شده و برای سایر موارد از کلمه Vesuvianite استفاده می شود.
نام Vesuvianite از منطقه ای به نام Mount Vesuvius در ایتالیا که اولین بار در آنجا یافت شد، گرفته شده است. کلمه Idocrase هم از کلمه یونانی Eidos و Krausis به معنی شکل (Form) و مخلوط (Mixture) گرفته شده است که شکل کریستالی آن را توضیح می دهد. البته به نام های دیگری همچون Xanthite و Cyprine هم شناخته می شود.
این کانی اولین بار در سال توسط زمین شناس Abraham Gottlob Werner شناسایی شد. وی همان شخصی است که اولین بار کانی مهم Chrysoberyl را کشف کرد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
وزن مخصوص این کانی نزدیک به تانزانایت، ضریب شکست آن از اسپینل و گارنت کمتر و از کوارتز نرم تر است.
اغلب به صورت توده ای (Massive) رشد کرده و می تواند با Grossular Garnet اشتباه شود. با این حال Grossular Garnet سخت تر و سیستم کریستالی آن Dodecahedral است.
Idocrase یا Vesuvianite در مناطق مختلفی در دنیا یافت می شود. اما معادنی که نمونه با کیفیت از آن استخراج می شود محدود است که می توان به Quebec در کالیفرنیا، Mount Vesuvius در ایتالیا اشاره کرد. مناطق قابل توجه دیگری همچون کوه های Ural در روسیه، چین، نروژ، پاکستان، سوئد، سوئیس، کنیا، تانزانیا و ایالات متحده را می توان نام برد. البته گفتنی است که نمونه های شفاف زیبایی هم از کالیفرنیا در مقدار بسیار محدود استخراج شده است که برخی بازار ها آن را Californite یا Californite Jade معرفی می کنند. در معدن Jeffrey Mine، در Quebec کانادا نمونه های قابل برش به صورت صفحه دار به رنگ های زرد-سبز، همچون رنگ سبز زمرد، بنفش تا یاسی هم دیده می شود که البته بسیار محدود است.
اکثر نمونه های Idocrase کدر هستند و جلای روغنی یا رزینی دارند و می توانند به Jade شبیه باشند.
نمونه های بهسازی شده یا فرآیند شده این گوهر تا کنون یافت نشده و از نمونه هایی است که بدون هیچ فرآیندی از معدن تا بازار به فروش می رسند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877