Color stone & Pearl

Mystic Topaz

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
گاهی تصورات بشر می تواند چیزهایی را بسازد که طبیعت حتی در رویا هم آن را ندارد.
تقریباً سنگ جدیدی است که اولین بار در سال 1998 در نمایشگاه جواهرات هنگ کنگ دیده شد. این کانی در حقیقت نوع بی رنگ ( یا سفید) توپاز است که با تیتانیوم پوشیده (Coating) می شود. در این نوع حالت رنگین کمانی را در سنگ ایجاد می کند. در واقع نمونه ای نیست که در طبیعت رشد کند و توسط انسان مورد بهسازی قرار می گیرد.
تکنولوژی پوشش (Coating) لایه ای نازک از نوعی مواد شیمیایی (CVD)(چیزی شبیه پوششی که بر روی لنز ها کشیده می شود) (فیلم) هستند که توسط شرکت Azotic Coating Inc. تولید می شود. رنگ های رنگین کمانی شامل سبز، آبی و ارغوانی که به وضوح مشاهده می شود و تنها از سطح آن دیده می شود.
این نوع بهسازی یک نوع پوشش نازک است که دائمی نبوده و ظاهری متفاوت را در سنگ ایجاد می کند.
Mystic Topaz را Fire Topaz، Mystic Fire Topaz، Alaska Topaz، Alaskan Ice، Caribbean Topaz و Rainbow Topaz هم خوانده می شود. البته این نوع بهسازی بر روی گوهر های دیگی همچون اپال، عقیق، یاقوت، کیوبیک زیرکنیا هم انجام شده که با پیشوند Mystic نام گذاری می شوند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
رنگ رنگارنگ توپاز آن را به راحتی از سایر سنگ ها مجزا می کند، البته می تواند با مواردی که با همین روش یهسازی شده اند، اشتباه شود. برای نمونه می توان به Mystic Quartz اشاره کرد که البته از Mystic Topaz سخت تر است. از جهاتی دیگر به Azotic Topaz که به روش Azotic مورد بهسازی قرار می گیرد، هم شبیه است. بهسازی Azotic استفاده از پوشش فلزی برروی گوهر است. تفاوت این دونمونه در تیره بودن رنگ های Mystic نسبت به Azotic است و سنگ های Azotic معمولاً روشن تر هستند و رنگ های دیده شده در آن به رنگ زرد مایل به صورتی است.
همانطور که گفته شد، Mystic Topaz رنگ رنگین کمانی زیبایی نشان می دهد. وقتی تکان داده می شود، رنگ های آن تغییر می کند و معمولاً روی توپاز های بی رنگ که کیفیت جلا و پاکی خوبی دارند، انجام می شود.
این پوششی که بر روی Mystic Topaz کشیده می شود، به راحتی خط افتاده و آسیب می بیند و باید همانند یک مروارید از آن مراقبت کند. بهتر است در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و نظافت و در هنگام شنا از آن استفاده نشود. توپاز سختی مناسبی دارد اما به دلیل استفاده از این نوع روش بهسازی بهتر است که در دستگاه Ultrasonic و یا جوشاندن در آب برای تمیز کردن آن استفاده نشود و از دیگر قطعات جواهر جدا باشد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877