Color stone & Pearl

پریدوت (Peridot)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
سیستم کریستالی: ارتورهمبیک
رنگ: زرد-سبز، سبز زیتونی
سختی: 6/5 – 7
جلا: شیشه ای
وزن مخصوص: 3/2 – 4/3
شفافیت: شفاف تا نیمه شفاف
ضریب شکست: 1/64 – 1/70
این گوهر، از معدود نمونه هایی است که تنها در یک رنگ و آن هم سبز زیتونی یافت می شود. البته وجود مقدار عنصر آهن می تواند روی طیف رنگی آن تأثیر گذار باشد. هر چه مقدار عنصر آهن آن بیشتر باشد، سبز آن هم پر رنگ تر خواهد بود. گفتنی است که سبز تیره زیتونی آن ارزشمند تر است. رنگ قهوه ای سبز تا سبز مایل به زرد تا سبز پررنگ آن بیشتر در جواهرات به صورت انگشتر، گردنبند و دستبند استفاده می شود و در مهندسی متالوژی هم کاربرد دارد.
یکی از بزرگترین نمونه های یافت شده پریدوت، 310 قیراط (62 گرم) وزن دارد که در موزه Smith Sonian در واشنگتن نگه داری می شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
نام دیگر این کانی، Olivine و زبرجد است که از رنگ آن نشأت گرفته است. البته نام دیگری هم به اسم Chrysolite برای آن استفاده می کنند که منبع آن مشخص نبوده و احتما می دهند که از کلمه یونانی Peridona به معنی فراوانی گرفته شده است.
مصریان باستان آن را سنگی از خورشید می خواندند و معتقد بودند که صاحب خود را از وحشت شب در امان نگه می دارد.
از معادن آن می توان به فنلاند، پاکستان و میانمار اشاره کرد که نمونه های با کیفیتی از آن استخراج شده و می تواند صد دلار در هر قیراط ارزش داشته باشد. معدنی هم در آریزونای ایالات متحده به نام San Carlos وجود دارد که نمونه های آن برای برش به آسیا فرستاده می شود.
اکثر کریستال های آن کوچک و ناخالصی های بسیاری دارد که اغلب ناخالصی ها به وضوح در آن دیده می شود.
لازم به ذکر است که رنگ پریدوت طبیعی است و مورد بهسازی قرار نمی گیرد. نمونه های مصنوعی آن هم ساخته شده ولی رواج ندارد.
این گوهر از نظر گوهرشناسی می تواند شبیه نمونه های دیگر همچون تورمالین (Tourmaline) و دیمنتوید گارنت (Demantoid Garnet) باشد.

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877