Color stone & Pearl

Zultanite

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
گوهر بسیار کمیابی که مدتی در دنیای جواهرات استفاده می شود. این گوهر تنها در یک منطقه و زیر نظر یک شرکت استخراج و به بازار های جهانی عرضه می شود. تنها معدن آن به تازگی در کوه های Anatolian در کشور ترکیه است و زیر نظر شرکت Zultanite Gems LLC استخراج به بازار عرضه می شود. تنها گوهرهایی که از این معدن استخراج می شود به این نام خوانده می شوند.
ویژگی منحصر به فرد Zutanite به رنگ آن برمی گردد. این گوهر دارای چند رنگی قوی بوده و در جهات مختلف به رنگ های متفاوتی دیده می شود از سبز تا طلایی و صورتی. همچنین دارای پدیده تغییر رنگ نیز هست یعنی در نور سفید رنگ زیبای سبز مایل به زرد ودر نور زرد به آرامی به صورتی مایل به قرمز را نشان می دهد. در حقیقت رنگ های آن محدود به طیف های اصلی نشده و رنگ های متفاوتی را نشان می دهد. چنین طیف رنگی در گوهر های بالای 5 قیراط دیده شده و نمونه های کوچک آن نمی تواند زیبایی آن را نشان دهد.
گفتنی است اول بار در سال 1801 در کوه های Ural روسیه یافت شد و Diaspore نام گرفت که ریشه یونانی از کلمه Diaspora به معنی پراکندگی (پراکندگی رنگ و بازی نور) گرفته شده است. پس از آن در کشورهای آمریکا، نیوزلند، برزیل، آرژانتین، انگلستان و چین هم یافت شد. در سیستم ارتورهمبیک رشد کرده، سختی 6/5 تا 7 داشته و وزن مخصوص آن 3/30 تا 3/39 است که به پریدوت و جیدایت نزدیک است. ضریب شکست 1/702 تا 1/750 آن هم به تانزانایت و اسپینل نزدیک است.
هنگامی که مورات اکگون (Murat Akgun) جواهر فروش ترک، حق استخراج Diaspore را در ترکیه به دست آورد آنرا Zultanite و Csarite نامی که از تزار های ترک گرفته شده است رامعرفی کرد. اما نام گوهرشناسی آن همان Diaspore است.
نمونه ای که در ترکیه استخراج می شود کمی متفاوت است. Diaspore استخراج شده از این کشور دارای چند رنگی بسیار قوی بوده و حداقل سه رنگ در هر جهت آن دیده می شود. در سال 1997 اولین Zultanite از معدن ترکیه برش خورد. در سال 2005 نام Zultanite در دنیا معرفی شد. اما نلاش چندین ساله برای برند سازی این نام بی فایده بود. در سال 2012 نام Zultanite حذف و نام جدید Csarite به آن اطلاق شد.
گفتنی است که این گوهر بدون هیچ گونه بهسازی این طیف رنگی متنوع را نشان می دهد. در هر صورت باید توجه داشت که نام های Zultanite و Csarite نام های تجاری بوده در حالیکه کانی مورد نظر هان Diaspore می باشد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
جهت مشاهده گالری عکس این گوهر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877