Color stone & Pearl

گوهرشناسی
مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
گوهرشناسی
کهربا در حقيقت صمغ درخت (معمولاً صمغ درخت کاج) است که با گذشت ميليون ها سال سفت و سخت مي گردد. اين گوهر از دو شاخص برخوردار است:
1. مي تواند تا 120 ميليون سال عمر داشته باشد.
2. از هزاران سال قبل از آن استفاده زينتي داشته است.
اخيراً باستان شناسان قطعاتي از کهربا را يافته اند که در حدود 10 هزار سال قبل از ميلاد به عنوان ابزار زينتي استفاده مي شده است. کهربا از کربن، اکسيژن، هيدروژن و مقدار بسيار کمي از سولفور تشکيل شده است. ساختار شيميايي آن C10H16O مي باشد. در گذشته مردم کهربا را به دليل بوي خوب آن (بوي کاج) حرارت مي دادند تا محيط را خوشبو کند. يکي از شاخص هاي مهم کهربا طول عمر آن مي باشد که بايد حداقل يک ميليون سال عمر داشته باشد و اگر طول عمر آن کمتر از يک ميليون سال باشد آن را Copal يا کهرباي نارس مي نامند که تشخيص اين ويژگي توسط گوهرشناسان امکان پذير خواهد بود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
مشخصات فني کهربا:
در مقايسه با ديگر کاني هاي قيمتي و نيمه قيمتي، کهربا از سختي پايين تري در حدود 2 تا 5/2 برخوردار است. از نظر شفافيت مي تواند از شفاف تا کدر کامل بوده و فاقد سيستم کريستالي مي باشد. جلاي کهربا صمغي (Resinous) تا شيشه اي (Vitreous) بوده و داراي ضريب شکست 54/1 و وزن مخصوص 03/1 تا 10/1 مي باشد و به رنگ هاي زرد، نارنجي ،قهوه اي، قرمز و يا مشکي و سفيد ديده مي شود. کهربا بعد از گذشت زمان مي تواند اکسيد شده و تغيير رنگ بدهد. براي مثال کهرباي زرد و يا نارنجي به مرور زمان به رنگ قرمز و سپس مشکي تغيير رنگ مي دهد. گرانبهاترين نوع کهربا در بازارهاي جهاني کهرباي شفاف قرمز رنگ است.
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
یکي از جذابيت هاي کهربا وجود ناخالصي هايي همچون مورچه، پشه، مارمولک، قورباغه و... است که در طي ميليون ها سال در آنها مبحوس شده است. البته وجود اين گونه حشرات به صورت کامل در کهربا ارزش آن را افزايش مي دهد.
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
منابع کهربا:
درياي بالتيک در شمال اروپا و جمهوري دمينيکان از مهم ترين منابع کهربا در جهان به شمار مي رود. اين گوهر در سواحل بالتيک دانمارک، آلمان، ليتواني، لهستان و روسيه نيز يافت مي شود. وزن مخصوص بسيار کم کهربا باعث مي شود که بعد از جدايي از مناطق اصلي خود در آب هاي شور دريا شناور شده و به اين سواحل انتقال يابد. در اين مناطق با استفاده از آب با فشار بسيار قوي مي توان اين گوهر را از معادن سطحي استخراج نمود. کهربا هاي که در جمهوري دومينيک يافت مي شوند داراي فلورسنسي آبي نيز هستند.
گوهرشناسی گوهرشناسی
گوهرشناسی اتاق معروف کهربا تزئين شده از طلا و کهربا در روسيه
همانطور که اشاره شد کهربا هرچه شفاف تر و داراي رنگ تيره تري (نارنجي مايل به قرمز) باشد از قيمت بيشتري برخودار خواهد بود و به همين دليل معمولاً نمونه هايي که به دليل وجود حباب هاي بسيار ريز و ناخالصي هاي ديگر، از رنگ و شفافيت خوبي برخودار نيستند با روغن حرارت داده شده و مورد بهسازي قرار مي گيرند تا کيفيت آنها افزايش يابد. پس از اين فرايند ترک هاي Disc مانند (صفحات گرد همانند CD) در آنها ايجاد شده که آن ها را Sunspangles مي نامند.
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
يکي ديگراز روش هاي بهسازي استفاده از کهرباي نارس(Copal) بوده که آن ها را به رنگ هاي زرد مايل به قرمز رنگ مي کنند تا از نظر ظاهري شبيه کهرباهاي قديمي و گرانبها درآيند. از ديگر روش هاي جديد در فرآيند بهسازي اين است که قطعات کوچکتر کهربا را توسط حرارت و پِرِس به يک قطعه بزرگ تر تبديل کرده که در بازارهاي جهاني آن را Ambroid يا کهرباي پرسي مي نامند.
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
بدلي هاي کهربا (Amber Imitation):
کهربا توسط مواد مصنوعي همانند پلاستيک، شيشه، پوليستر و چسب شبيه سازي شده که گاهي امکان جداسازي آنها مشکل مي باشد. در برخي مواقع در اين نوع مواد مصنوعي ناخالصي هايي همچون مورچه، مارمولک و... هم مشاهده مي شود. البته در اين ميان Copal يک شبه کهرباي طبيعي به شمار مي رود که داراي ترکيب شيميايي يکساني با کهرباي طبيعي بوده و جداسازي آنها تنها در آزمايشگاه و توسط گوهرشناس ميسر خواهد بود. امروزه در بازارهاي جهاني کهرباهايي وجود دارند که حشرات و خزندگان و ... را به طور مصنوعي در آن قرار داده و به عنوان کهربا با ناخالصي هاي طبيعي با قيمتي بسيار بالا مي فروشند. توصيه مي شود که قبل از خريد اين گوهر از طبيعي بودن آن و ناخالصي هاي درون آن اطمينان حاصل شود.
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
آموزش گوهرشناسی
روش هاي نگهداري از کهربا
کهربا از سختي پاييني برخوردار بوده و بهتر است براي گوشواره و يا آويز استفاده شود. اين گوهر نبايد تحت حرارت مستقيم قرار گيرد و نسبت به مواد شيميايي و مواد تميز کننده حساس و آسيب پذير مي باشد. جهت تميز نمودن آن نبايد در دستگاه Ultrasonic و بخار مستقيم (Steam Cleaning) قرار گيرد و بهتر است فقط از آب ولرم و مسواک بسيار نرم و يک دستمال نرم براي خشک نمودن آن استفاده شود.
گوهرشناسی
جهت مشاهده گالری عکس این خانواده می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877