Color stone & Pearl

بریل (Beryl)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
اين خانواده در دنياي تجارت جواهرات از نظر رنگ، زيبايي و گوناگوني از ارزش بسيار بالايي برخوردار مي باشد که با توجه به رنگ هاي متفاوت اين خانواده داراي نام هاي تجاري زير مي باشند:
Emerald , Aquamarine , Helidor , Morganite , Goshenite , Red Beryl.
از مهم ترين گونه اين خانواده زمرد يا Emerald را مي توان نام برد.خانواده بريل داراي خواص فيزيکي و ترکيب شيميايي زير مي باشد:
ترکيب شيميايي: Be3AL2(Sio3)6 Beryllium Aluminum Silicate
سيستم کريستالي : هگزاگونال، داراي شکست دو گانه
سختي: 8 – 7/5
سفتي: متوسط
وزن مخصوص: 2/70 - 2/90
ضريب شکست: 1/59 – 1/57
اختلاف دو ضريب شکست: 0/009 – 0/005
رنگ: سبز پررنگ مايل به آبي و يا زرد
جلا: شيشه اي
Emerald (زمرد):
به بريل سبز که منشاء رنگ آن از کروميوم مي باشد زمرد مي گويند که داراي ترکيب شيميايي Be3(AL,Cr)Si6O18 است.
اين سنگ ازقرن ها پيش از نظر زيبايي داراي اهميت بسيار زيادي بوده و درقديم قشر خيلي مرفه توان دارايي آن را داشتند. اين سنگ هميشه سمبل وفاداري، مهرباني و پاکي بوده است و سنگ ماه تولد ارديبهشت مي باشد. (Birth Stone Of May) زمرد معمولاً داراي ناخالصي بوده و نمونه هاي تقريباً پاک آن بسيار گرانبها مي باشند. زمرد در کشورهاي کلمبيا، برزيل، زيمباوه، آفريقاي جنوبي، روسيه، زامبيا، هند، تانزانيا، پاکستان، استراليا، آمريکا، اتريش و نروژ يافت مي شود. مطلب مهم قابل ذکر در مورد قيمت زمرد اين است که کشور يا محل استخراج آن فاکتور مهم آن نبوده، بلکه بستگي به کيفيت آن دارد زيرا فاکتورهايي مانند رنگ، پاکي و کيفيت برش تأثير مستقيم در قيمت زمرد دارند .براي مثال اگر سنگي از کلمبيا استخراج شده باشد لزوماً نبايد از قيمت بالايي برخوردار باشد.
اگرچه از کلمبيا زمرد هايي با کيفيت هاي بسيار خوبي استخراج و صادر شده است ولي از کشورهاي ديگري همانند افغانستان هم زمردهايي با کيفيت عالي ديده شده است. بايد توجه داشت که زمردهايي با اندازه هاي بزرگ و پاک تقريباً غير ممکن است چون تقريباً زمردها هميشه داراي ناخالصي هاي زيادي هستند و معمولاً به صورت دامله و زمردهاي نسبتاً پاکتر صفحه دار برش مي خورند. تا قبل از سال 1963 گمان مي رفت که دليل رنگ سبز در زمرد فقط عنصر کروميوم مي باشد ولي با کشف معدن بزرگي در برزيل که عنصر واناديوم باعث رنگ سبز در آن بود گمان قبلي را دگرگون کرد. اما امروزه بعضي از تجار در دنيا زمردهايي که کروميوم باعث به وجود آمدن رنگ سبز در آنها باشد را زمرد دانسته و دسته ديگر را بريل سبز مي خوانند. از آنجايي که زمرد ها به طور معمول داراي ترک هاي زيادي مي باشند مورد بهسازي قرار مي گيرند. روش بهسازي در زمردها با فرستادن روغن و يا رزين ها به درون ترک هايي که به سطح سنگ رسيده اند انجام مي پذيرد. اين روش با توجه به نوع روغن و يا رزين و يا رنگ آنها نه تنها تا حدي باعث محو شدن ترک ها مي شود بلکه مي تواند در بهتر نمودن رنگ تأثير گذار باشد. به ياد داشته باشيد که استفاده از دستگاه اولتراسونيک ، حلال ها و حرارت زياد باعث خارج شدن روغن از ترک ها و در نتيجه پديدار شدن آنها و حتي احتمال شکستن زمرد نيز امکان پذير است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
نکته مهم ديگري که در مورد زمرد بايد متذکر شد اين است که با پيشرفت علم و تکنولوژي ساخت سنگ هاي مصنوعي مخصوصاً زمرد، امروزه به حدي سنگ هاي مصنوعي چه از نظر ظاهري بلکه از نظر خواص فيزيکي و شيميايي و ناخالصي ها به زمردهاي طبيعي نزديک شده اند که جداسازي آنها از يکديگر بايد توسط کارشناسان گوهر شناسي و در لابراتوارهاي گوهرشناسي انجام پذيرد و گرنه مي تواند موجب خسارت هاي زيادي گردد.
Trapiche Emerald:
زمرد تراپیچه (Trapiche Emerald) یک گونه بسیار نادر در زمرد است که دارای شش خط تیره رنگ Albite است که در مرکز یک ناخالصی دیگر Albite به شکل هگزگونال (6 ضلعی) قرار گرفته و خطوط یکدیگر را قطع کرده اند و تصویر یک ستاره شش پر را به وجود می آورد. این نوع زمرد درکلمبیا و برزیل یافت می شود. لازم به ذکر است که این نوع زمرد به اشتباه به عنوان زمرد ستاره ای معرفی می شود که درست نبوده و زمرد پدیده ستاره ای ندارد و ظاهر نمونه تراپیچه کاملا با این پدیده ستاره ای متفاوت است.نمونه کانی های دیگری همچون یاقوت قرمز (Ruby)، یاقوت کبود (Blue Sapphire)، تورمالین (Tourmaline) و چیاستولایت (Chiastolite) هم مانند زمرد تراپیچه دارند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Aquamarine (آکوامارين)
آکوامارين (به زبان لاتين آب دريا) به بريلي که داراي رنگ آبي باشد گفته مي شود. بيشتر اوقات آکوامارين داراي هاله رنگ سبز مي باشد که معمولاً با انجام بهسازي به روش حرارت هاله سبز را از بين مي برند. آکومارين سنگ ماه اسفند است. سنگي است که داراي استحکام خوبي مي باشد و خيلي در جواهر سازي متداول مي باشد. اندازه بزرگ و وزن هاي بالا نيز يافت و برش مي خورند.از نظر ارزش داراي قيمت متوسط بوده چون به خوبي يافت مي شود. اين سنگ مي تواند داراي پديده چشم گربه اي و پديده ستاره اي باشد. وجود اين پديده ها به قيمت آکوامارين مي افزايد.
اين سنگ رنگ آبي خود را به دليل وجود عنصر آهن در ترکيب شيميايي خود بدست مي آورد و مي تواند از آبي کم رنگ تا آبي متوسط باشد. اين سنگ را با مسواک و مواد شوينده خانگي مي توان تميز کرد. استفاده حرارت مستقيم و بخار دستگاه اولتراسونيک براي آکوامارين توصيه نمي شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Cat`s eye Aquamarine
نمونه ای از خانواده بریل به رنگ سبز آبی که پدیده نادر چشم گربه ای (Chatoyancy) را نشان می دهد. رنگ آن از عنصر آهن گرفته شده و همیشه به صورت دامله برش خورده تا این پدیده را به بهترین نحو نشان دهد. دارای جلای شیشه ای بوده و به دلیل رنگ آبی منحصر به فرد آن قابل تشخیص است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Goshenite(بريل بي رنگ ):
اين نوع بريل بدون عنصر رنگي مي باشد و به همين علت بي رنگ است و براي اولين بار در آمريکا يافت شد. هيچ نوع بهسازي بر روي بريل بي رنگ انجام نمي گيرد و از ارزش زيادي برخوردار نمي باشد. اين سنگ در کشورهاي آمريکاي جنوبي، اروپاي شمالي، آفريقاي شرقي و جنوبي، هيماليا و حتي در کلمبيا يافت مي شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Heliodore (بریل زرد یا طلایی):
بريل زرد يا طلايي رنگ را در تجارت Helidore مي خوانند و بيشتر از کشورهاي برزيل، ماداسگار وناميبيا استخراج و صادر مي گردد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Morganite(بریل صورتی):
بريل صورتي را در تجارت بين المللي Morganite مي خوانند و بيشتر از برزيل، ماداگاسکار، پاکستان، زيمباوه ،کاليفرنيا و کاروليناي شمالي در آمريکا استخراج و صادر مي گردد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Bixbite (Red Beryl)(بریل قرمز):
در تجارت بين المللي بريل قرمز را Bixbite مي نامند. بريل قرمز فقط در آمريکا يافت مي شود و بسيار کمياب بوده و از ارزش بسيار بالايي برخوردار است. طي سال هاي اخير نوع مصنوعي آن توسط روسيه ساخته و وارد بازار جهاني شده است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
جهت مشاهده گالری عکس این خانواده می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877