Color stone & Pearl

کراندوم (Corundum)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
خانواده کراندوم یا یاقوت هاداراي ترکيب اکسيد آلومینیوم (Al2o3 )است که به دليل وجود عناصر واسطه به رنگهاي متفاوتي يافت مي شود .
از معادن اصلي ياقوت در جهان مي توان کشورهايي مثل تايلند ، ويتنام ،کامبوج ،برمه ،سريلانکا ، ماداگاسکار ،پاکستان ، افغانستان ،هند ،امريکا و آفريقاي شرقي را نام برد.
سختي ياقوت 9 است و به همين علت سنگي مناسب براي استفاده روزانه در صنعت جواهرات بوده و براحتي تخريب نمي شود.
ياقوت قرمز(Ruby)
مشهورترين معدن که داراي بهترين کيفيت ياقوت قرمز در دنيا مي باشد برمه است که نام آن به ميانمار (Myanmar) تغيير پيدا کرده است . ياقوتهاي قرمز خالص و يا دانه اناري ازمعدن mogok برمه استخراج مي گردد و در دنياي تجارت از ارزش بالايي برخوردار هستند. رنگ قرمز ياقوت با معاني متفاوتي در تاريخ و فرهنگ ها به همراه بوده است. براي مثال در برخي از فرهنگها رنگ قرمز به رنگ قرمز خون جاري در بدن تشبيه شده است که به انسان قدرت زندگي مي دهد.
اين ياقوتهاي قرمز، رنگ قرمز زيباي خود را به علت وجود عنصر کروميوم و فقدان عنصر آهن بدست آورده اند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
ياقوت کبود (Blue Sapphire)
پس از ياقوت قرمز ، ياقوت کبود با ارزش ترين سنگ در خانواده ي ياقوت هاست .بهترين رنگ طبيعي ياقوت کبود ازمعادن کشمير هند استخراج مي گردد و داراي رنگ آبي پررنگ مخملي است . البته ياقوتهاي سريلانکا هم مي توانند داراي رنگ زيباي ياقوت کبود کشمير هند باشند. وجود عناصري چون تيتانيوم و آهن باعث ايجاد رنگ آبي مايل به بنفش در ياقوت کبود مي شود .
از منابع مهم ياقوتهاي کبود مي توان کشمير هند ،سريلانکا،برمه،تايلند،پاکستان ،افغانستان ، استراليا و آمريکا را نام برد .
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Padparadscha Sapphire
رنگ این نوع یاقوت به رنگ شکوفه گل نیلوفر آبی تشبیه شده است که دارای رنگ صورتی نارنجی بوده و در طبیعت کمیاب است. هرچه غلظت رنگ آن بیشتر و از پاکی مناسب و برش خوبی برخوردار باشد قیمت آن افزایش چشم گیری پیدا می کند.
البته لازم به ذکر است که بسیاری از این سنگ ها در اصل در ابتدا رنگ صورتی دارند و بعد از فرآیند بهسازی این رنگ را پیدا می کنند که شناسایی این دسته از یاقوت ها توسط گوهرشناسان خبره قابل شناسایی بوده و از ارزش بسیار کمتری نسبت به نوع رنگ طبیعی آن برخوردار هستند.
از آنجایی که در بازارهای جهانی نوع مصنوعی این گونه یاقوت ها به وفور یافت می شود اکیداً توصیه می شود از اصالت این نوع گوهرها قبل از خریداری اطمینان حاصل شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Songea Sapphire
گوهری از معدن سونجیا در تانزانیا که رنگ منحصر به فردی از خانواده یاقوت را به نمایش می گذارد. رنگی که مشابه دیگر گوهر ها نبوده و گاهی دو رنگ و یا ترکیبی از رنگ ها در آن دیده شده و با تغییر زاویه دید، رنگ های آن نیز تغییر می کند.
گوهرشناسی
Color Change Sapphire
برخی از کروندوم ها پدیده تغییر رنگ (Color Change) دارند. یعنی زیر نور سفید و زرد طیف های متفاوتی از رنگ ها را نشان می دهند از سبز آبی، زرد آبی یا صورتی تا بنفش ارغوانی. بیشتر آنها در زیر نور سفید تقریبا آبی و زیر نور زرد بنفش - ارغوانی دیده می شوند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
یاقوت ستاره ای (Star Sapphire)
نمونه کمیاب خانواده کروندوم که پدیده ستاره ای 6 پر را نشان می دهد. این گوهردر طیف رنگی آبی تا صورتی، نارنجی، زرد، سبز، بنفش کم رنگ، خاکستری یا مشکی دیده می شود. پدیده ستاره ای آن معمولا سفید رنگ است اما نمونه های در تایلند یافت شده اند که پدیده آن طلایی است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
یاقوت های فانتزی (Fancy Sapphires)
رنگهاي ديگر ياقوت را Sapphire مي نامند که هميشه اين نام با رنگ آن همراه است مثل Yellow Sapphire (ياقوت زرد) و Colorless Sapphire (ياقوت بيرنگ) و ...
گوهرشناسیBlack Sapphire
گوهرشناسیColorless Sapphire
گوهرشناسیPink Sapphire
گوهرشناسیYellow Sapphire
گوهرشناسیGreen Sapphire
گوهرشناسیPurple Sapphire
جهت مشاهده گالری عکس این خانواده می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877