Color stone & Pearl

فلدسپار (Feldspar)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
گروه فلدسپار با تمام تنوعي که دارد، درسطحي زمين پیوسته يافت مي شود. همانند خانواده گارنت، خانواده فلدسپار داراي انواع مختلفي است که بعضي از آنها در جواهرات استفاده مي شود. ترکيب شيميايي اعضاي خانواده فلدسپار نسبت به هم کمي داراي تغيير است و در بعضي موارد حتي ساختمان کريستالي آنها نيز متفاوت است. اين اختلاف در ترکيب شيميايي و ساختمان کريستالي باعث به وجود آمدن انواع مختلفي از سنگ ها مي شود. از فلدسپار علاوه بر جواهرات در زمينه هايي همچون ساختن شيشه، لوازم لوله کشي، کاشي و سفالگري هم استفاده مي شود. تمامي اعضاي گروه فلدسپار داراي عناصر مشترکي همچون آلومينيوم، اکسيژن و سيليس هستند ولي عناصر ديگري همچون پتاسيم، کلسيم و سديم مي تواند گاهي در ترکيبات ديده شده و با عناصر اصلي ترکيب شوند.
گروه فلدسپار به دو شاخه اصلي تقسيم مي شود:
1. فلدسپار هايي که شامل عنصر پتاسيم هستند که بيشتر در جواهرات استفاده مي شوند همانند Moonstone Orthoclase ، Microcline Amazonite و Orthoclase Yellow transparent .
2. فلدسپار هايي که داراي کلسيم و سديم هستند همانند Labradorite و Oligoclase.
Moonstone - Orthoclase
رنگ: بي رنگ، زرد
کشورهايي که داراي منابع اين سنگ هستند عبارتند از: استراليا، برزيل، برمه، ماداگاسکار، مکزيک، نروژ، سريلانکا و ايالات متحده.
Moonstone بسيار زيبا است و همين زيبايي باعث شهرت آن نسبت به بقيه اعضاي خانواده فلدسپار است و در سال هاي 1900 در اروپا و ايالات متحده طرافداران بسياري داشته است. بسياري از طراحان هم از اين سنگ در طراحي هاي خود استفاده مي کنند. Moonstone از دو نوع فلدسپار تشکيل شده است که عبارتند از Orthoclase و Albite. در ابتدا اين دو با هم ترکيب شده و به صورت توده اي رشد مي کنند و لايه هايي را به صورت متناوب به وجود مي آورند. وقتي نور به اين لايه هاي نازک و صاف برخورد مي کند به جهات مختلف پخش شده و باعث ايجاد پديده اي به نام Adularescence مي شود. اين پديده نوري است که به صورت خط يا هاله بر روي سنگ ديده مي شود که با حرکت سنگ و برخورد نور با آن به نظر مي رسد که پديده جا به جا ميشود.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی عقیق
Labradorite
رنگ: خاکستري تيره تا خاکستري- سياه با پديده بازي رنگ (Play Of Color)
منابع آن کشورهاي استراليا، کانادا، فنلاند، آلمان، ماداگاسکار، مکزيک، نروژ، روسيه و ايالات متحده مي باشند.
رنگ لابرادورايت شباهت زيادي به طيف هاي رنگ هاي رنگين کمان بال پروانه ها دارد. اين نام از کلمه Labrador گرفته شده است که نام محلي در کانادا است که اين سنگ اولين بار در سال 1770 در آنجا کشف شد.
لابرادورايت در دسته Plagioclase قرار گرفته و مي تواند با Albite و ديگر انواع Plagioclase به صورت لايه هاي نازک رشد کند.
وقتي که نور به اين لايه هاي ميکروسکوپي برخورد مي کند، طيفي از رنگ هاي رنگين کمان راايجاد مي کند که اغلب سبز و آبي هستند که به آن پديده Labradurecence گفته مي شود. البته تمام لابرادورايت ها داراي اين پديده نيستند.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی عقیق
Sunstone - Oligoclase
رنگ: نارنجي، قرمز – قهوه اي
از منابع آن مي توان به کانادا، هند، نروژ، روسيه و ايالات متحده اشاره کرد.
اغلب Sunstone ها داراي رنگ زرد، نارنجي و يا قهوه اي هستند و داراي پديده اي به نام Aventuresence هستند که کيفيت آن بستگي به سايز ناخالصي هاي درون سنگ دارد. ناخالصي هاي کوچک باعث ايجاد هاله روشن قرمز تا طلايي رنگي در سنگ مي شوند و ناخالصي هاي بزرگتر درخشندگي و جذابيت بيشتري به سنگ مي دهند. اين ناخالصي ها که پديده را به وجود مي آورند معمولاً کاني هايي همچون Hematite، Copper هستند که در هنگام تشکيل Sunstone با هم ترکيب شده اند. در صورتيکه پديده Aventurescence در آن ديده شود گوهر شناسان آن را Aventurine Feldspar مي نامند.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی عقیق
Amozonite
رنگ: سبز، سبز- آبي
از منابع آن مي توان به کشور هاي ايالات متحده، برزيل، هند، روسيه، نروژ و ماداگاسکار اشاره کرد.
اين سنگ داراي رنگ سبز تا سبز مايل به آبي است با درخششي شبيه به Sunstone. به دليل شباهت آن با فيروزه مي تواند نمونه بدلي خوبي براي آن باشد. اين سنگ به دليل آنکه به صورت کريستال هاي بزرگ رشد مي کند بسيار مورد علاقه کلکسيونر ها بوده و معمولاً همراه با کريستال Smoky Quartz مشاهده مي شود و اغلب موارد به صوت دامله برش زده مي شود.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی عقیق
Andesin
گونه ای از فلدسپار به رنگ قرمز تا عسلی-قرمز تا تارنجی، زرد،شامپاینی یا سبز گفته می شود. از نیمه شفاف تا شفاف دیده شده و به دلیل سختی پایین برای انگشتر مناسب نیست. در کشورهای چین،کونگو،مونگولیا،تبت و هندجنوبی یافت می شود. نام آن از منطقه ای به نام Anddes در آمریکای جنوبی مکانی که در آن کشف شده گرفته است.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی عقیق
 گوهرشناسی عقیق
جهت مشاهده گالری عکس این گروه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877