Color stone & Pearl

گارنت (Garnet)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی گارنت
گروه گارنت داراي بيش از 10 نوع مختلف با ساختارهاي شيميايي مشابه است . تفاوت جزئي بين انواع گارنت در رنگ ، وزن مخصوص(چگالي) و ضريب شکست آنهاست . نام گارنت از کلمه لاتين Granatius به معني دانه(Seed) گرفته شده است. به دليل آنکه معمولاً به صورت کريستال هاي کوچک و گرد يافت مي شوند. رايج ترين شکل ساختار کريستالي براي گارنت Cubicاست.
رنگ قرمز بيشتر در گارنت ديده مي شود ولي در رنگ هاي ديگر چون سبز،زرد کمرنگ تا زرد روشن و نارنجي آتشين يافت مي شود.بسياري از اين رنگ ها کمياب و زيبا هستند.
گوهرشناسان گارنت را به 6 دسته ي اصلي تقسيم کرده اند:
•Pyrope
•Almandine
• Spessartine
•Grossular
•Andradite
•Uvaravite
امروزه گارنت در آفريقا، هند، روسيه و آمريکاي مرکزي و جنوبي يافت مي شود.
Almandine garnet قرمزتيره و نسبتاٌ قهوه اي يا قرمز است . Pyrope Garnet با کيفيت مي تواند به ياقوت قرمز تيره بسيار شبيه باشد .Uvarovite garnet داراي رنگي شبيه زمرد بوده و در سايزهاي بسيار کوچک يافت مي شود.
Pyrope Garnet (پایروپ گارنت)
اين نوع از خانواده گارنت تنها نوعي است که داراي سايه اي از رنگ قرمز است و در جواهرات بسيار استفاده مي شود . نام آن از کلمه يوناني pyrpos به معني چشمان آتشين گرفته شده است . ترکيبات آن منيزيم ، آلومينيم سيليکات بوده و معمولا به صورت دانه هاي ريز و کوچک گرد يافت مي شود . شيشه شبيه به pyrope معمولا گرمتر از گارنت pyrope است.
ساختار شيميايي: Mg3Al2(SiO4)3
سختي: 7/5 -7
ضريب شکست: 70/ 1تا 1/73
رنگ: قرمز تيره تا قرمز شبيه ياقوت قرمز
وزن مخصوص: 3/65-3/80
از منابع مهم آن مي توان به چکوسلواکي ، آلمان ، روسيه ، آفريقاي جنوبي و آمريکا اشاره کرد.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی عقیق
 گوهرشناسی
Almandine Garnet
درزمان روميان ، رايج ترين نوع خانواده گارنت ، Almandine garnet بوده و آنرا ياقوت قرمز سيلان مي ناميدند. ساختار آن آهن آلومينيوم است و رنگ قرمز آن از عنصر آهن آن ناشي مي شود. نوع شفاف آن در جواهرات استفاده مي شود . رنگ آن تيره تر از Pyrope است اما بسيار به هم شبيه اند ولي اغلب گارنت ها ترکيبي ازهردو هستند.
نوع پاک Almandine وPyrope بسيار کمياب هستند و تنها راه تشخيص آن ها اندازه گيري چگالي (وزن مخصوص) آن هاست.
ساختار شيميايي: Fe3Al2(Sio4)3
رنگ:قرمز
ضريب شکست:1/79 - 1/81
وزن مخصوص: 3/95 - 4/20
سختي: 7/5
از منابع آن مي توان به هند،ايتاليا،نروژ،پاکستان،روسيه،سوئد و آمريکا اشاره کرد.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
Rhodolite Garnet
ضریب شکست آن 1/76 و ترکیبی از Pyrope و Almandine است. نام از کلمه یونانی Rhodon به معنی به رنگ رز گرفته شده است که به دلیل هاله صورتی رنگ آن است.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
Spessartite Garnet
رنگ نارنجي روشن گارنت را مي نامند و يکي از کمياب ترين انواع خانواده گارنت است البته به نام Spessartine هم معروف است. در ترکيب خود داراي منگنز زيادي است. اگر داراي رنگ نارنجي پر رنگ باشد، آنرا را Mandarin Garnet مي نامند.معمولا بهسازی بر روی آن صورت نگرفته و در طبیعت با رنگ و پاکی خوبی یافت می شود.
ساختار شيميايي :Mn3Al2(SiO4)3
ضريب شکست:1/795 – 1/815
وزن مخصوص:4/12 – 4/20
سختي: 7/5
از منابع آن چين، ماداگاسکار، نيجريه ، پاکستان و آمريکا را مي توان نام برد.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
Grossular Garnet
رنگ نارنجي تا قهوه اي مايل به نارنجي خانواده گارنت نام دارد .نامش از اصطلاحی لاتین در گیاه شناسی به نام Goosebery به دلیل شباهت رنگ و شکلش به این گیاه گرفته شده است.رنگ آن ناشي از عناصر آهن و منگنز مي باشد. به رنگ زرد تا نارنجی آن Hessonite می گویند که براي سالهاي زيادي در جواهرات به صورت برش خورده و چيدمان هاي مختلف بر روي طلا و نقره استفاده مي شده است.به نمونه بی رنگ آن Leuco و به رنگ سبز زمردی شفاف آن Tsavorite و نمونه سبز کدر آن Hydrogrossular نام دارد.
ساختار شيميايي:Ca3Al2(Si3O4)3
ضريب شکست: 1/738 – 1/745
وزن مخصوص:3/60 -3/68
سختي: 7/5
از منابع آن هم مي توان کانادا،آلمان،ايتاليا،روسيه و سريلانکا را نام برد .
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
Andradite Garnet
آندرادايت در طيف وسيعي از رنگ ها يافت مي شود از سبز ، زرد مايل به سبز، قهوه اي و مشکي.
ساختار شيميايي:Ca3Fe2(SiO4)3
ضريب شکست:1/89- 1/85
وزن مخصوص:3/70 – 4/10
سختي: 7/5
از منابع آن مي توان به ايتاليا ،مکزيک،آمريکا و سوئيس اشاره کرد.
Andradite سبز رنگ، Demantoid ناميده مي شود که يکي از کمياب ترين و ارزشمندترين انواع خانواده گارنت با رنگ سبز متنوع است. نام آن ازdutch demant به معني الماس گرفته شده است. زيرا خاصيت نوري آن (fire)بهتر از الماس است. نمونه زرد تا زرد مایل به نارنجی آن هم Topazolite نام دارد.
براي اولين بار در کوهستان ural در روسيه مرکزي يافت شد و با برش برليان به سرعت در ميان مردم و طراحان جواهر و کلکسيونرها محبوبيت يافت.
اما بدليل پايين بودن سختي ، براي انگشتر چندان مناسب نيست.
از منبع ديگر آن مي توان به ايران ، ايتاليا،روسيه و تاجيکستان اشاره کرد.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
Uvarovite garnet
اين نوع از خانواده گارنت با رنگ سبز زمردي خود ، يکي از بهترين گونه هاي گارنت است که تنها به رنگ سبز ديده مي شود ، اما با وجود چنين رنگي ،بسيار کمياب بوده و به دليل آنکه کريستالهاي کوچکي ازآن يافت شده که قابل تراش نيستند ، به ندرت در جواهرات استفاده مي شود.
دليل رنگ سبز با کيفيت ان وجود عنصر کروميوم است . نام آن از شخصي به نام count uvarove سياستمداري در روسيه که ثروت و زندگي خود را در اين زمينه صرف کرده است گرفته شده است او اولين شخصي بود که درباره اين نوع از خانواده گارنت تحقيق کرد.
ساختار شيميايي:Ca3Cr2(Sio4)3
وزن مخصوص:3/77
ضريب شکست:1/87
سختي: 7/5
از منابع آن هم بايد به فنلاند،ايتاليا،روسيه،ترکيه،آمريکا و آفريقاي جنوبي اشاره کرد.
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
 گوهرشناسی
جهت مشاهده گالری عکس این گروه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877