Color stone & Pearl

مروارید (Pearl)

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
از زمان هاي گذشته تا امروز، استفاده از زيورآلات به همراه گوهر هاي قيمتي و نيمه قيمتي مورد توجه بوده است. علاوه بر گوهر هايي نظير الماس، زمرد و ياقوت که کاني هايي هستند که از معادن استخراج مي شوند، مي توان به گوهر ديگري اشاره نمود که در اعماق اقيانوس ها رشد کرده و بدون نياز به تراش و صيقل از زيبايي منحصر به فردي برخوردار است.
مرواريد از عجايب طبيعت بوده و در فرهنگ هاي متفاوت از ارزش مالي و معنوي بسياري بهره مند است. مرواريد توسط جانور نرم تني توليد مي شود که ما آن را صدف مي ناميم. در حقيقت هنگامي که جسم خارجي وارد صدف مي شود، صدف به منظور دفع آن، موادي ترشح کرده که از جمع شدن اين مواد مرواريد تشکيل مي شود.
امروزه مرواريد هاي طبيعي به دليل شکار بي رويه صدف بسيار کمياب بوده و در نتيجه بسيار ارزشمند هستند.
از اين رو انسان به منظور حفظ ارزش و قدمت اين گوهر زيبا اقدام به پرورش مرواريد کرده است. امروزه بسياري از مرواريد هاي موجود در بازار هاي جهاني، مرواريد هاي پرورشي بوده که در واقع انسان به نوعي در رشد آن دخالت داشته است و در نتيجه از قيمت پايينتري نسبت به نمونه طبيعي خود برخوردار است.
امروزه حدود 8 هزار گونه متفاوت صدف شناسايي شده که فقط 20 گونه از آنها مي توانند مرواريد پرورش دهند.
مرواريد از مواد Nacre که توسط جانور نرم تن (صدف) ترشح مي شود تشکيل شده است. مواد Nacre از Aragonite (کربنات کلسيم) و Conchiolin (مواد پروتئيني) تشکيل شده است.
انواع مختلف مرواريد:
1)مرواريد هاي طبيعي: اين مرواريد ها بدون دخالت انسان به صورت طبيعي رشد کرده و به وجود مي آيند که امروزه به دليل آلودگي آب اقيانوس ها و صيد بيش از حد صدف ها، کمياب بوده و در نتيجه بسيار گرانبها هستند. اين دسته از مرواريد ها تقريباً به طور کامل از Nacre درست شده است.
2)مرواريد هاي پرورشي: مرواريد هايي هستند که انسان به نحوي در رشد و پرورش آنها دخالت دارد و بر خلاف مرواريد هاي طبيعي تنها از يک لايه خارجي Nacre درست شده اند و هسته مرکزي آن از جنس کفه سخت صدف مي باشد. از آنجايي که اين دسته از مرواريد ها با کمک انسان درست شده اند تماماً از جنس Nacre نبوده و زمان بسيار کوتاه تري صرف توليد و پرورش آن ها توسط صدف شده است، در نتيجه از قيمت هاي بسيار کمتري نسبت به مرواريد هاي طبيعي برخوردار هستند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
مرواريد هاي پرورشي به دو گروه مهم تقسيم مي شوند که عبارتند از:
• مرواريد هاي پرورشي آب شور که در اقيانوس ها به وجود مي آيند.
•مرواريد هاي پرورشي آب شيرين که در رودخانه ها، سد ها و مرداب ها رشد مي کنند.
مرواريد هاي آب شور خود به سه دسته تقسيم مي شوند که عبارتند از:
• مرواريد هاي پرورشي Akoya که اندازه اي به قطر 2 تا 11 ميليمتر را دارا هستند.
• مرواريد هاي پرورشي تاهيتي که اندازه اي به قطر 8 تا 14 ميليمتر را دارا هستند.
• مرواريد هاي پرورشي درياي جنوب که اندازه اي به قطر 2 تا 18 ميليمتر را دارا هستند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
عوامل تأثير گذار در کيفيت و قيمت مرواريد ها
مرواريد ها چه از نوع طبيعي و چه از نوع پرورشي مي توانند، همانند سنگ هاي رنگي به رنگ ها و کيفيت هاي مختلفي در بازار هاي جهاني يافت شوند که تأثير بسزايي در قيمت آن ها دارد. 7 فاکتور بر بهاي مرواريد ها تأثير گذارند که عبارتند از:
1)اندازه: مرواريد هاي بزرگتر نسبت به مرواريد هاي کوچکتر از قيمت بيشتري برخوردار هستند.
2)شکل: مرواريد ها مي توانند به اشکال متفاوتي تشکيل شوند ولي مرواريد هاي گرد و غلطان از اشکال ديگر گرانبها تر هستند.
3)رنگ: به دليل آنکه مرواريدها توسط گونه هاي مختلفي از صدف ها تشکيل شده و محل پرورششان متفاوت است، داراي رنگ هاي مختلفي هستند. براي مثال مرواريد هاي Akoya با رنگ سفيد و هاله صورتي و يا مرواريد تاهيتي با رنگ بادمجاني از نمونه رنگ هاي گرانبهاي مرواريد هاي پرورشي هستند.
4) جلا: اگر مرواريدي از کيفيت و ضخامت Nacre خوبي برخوردار باشد جلاي آن مرواريد هم افزايش مي يابد.
5)کيفيت سطحي مرواريد: هر چه سطح مرواريد عاري از مشکلات سطحي باشد از کيفيت بهتري هم بهره مند بوده و در نتيجه از جلاي بهتري برخوردار خواهد بود.
6) کيفيت و ضخامت Nacre: کيفيت و ضخامت Nacre باعث افزايش جلا، استحکام و زيبايي مرواريد مي شود.
7)هماهنگي: در مرواريد هاي رشته اي بايد از نظر اندازه، رنگ و جلا يک هماهنگي و هارموني خوبي وجود داشته باشد.
قابل ذکر است که مرواريد هاي پرورشي بر حسب ميليمتر و مرواريد هاي طبيعي بر حسب Grain اندازه گيري مي شوند. يک قيراط برابر4Grain مي باشد.
روش هاي مراقبت از مرواريد ها:
مرواريد ها از سختي پاييني برخوردار بوده و به همين دليل بايد در نگه داري آنها دقت نمود تا از برخورد آنها با اجسام سخت تر جلوگيري شود. به همين علت لازم است که آنها را با جواهرات ديگر در يک مکان نگه داري ننماييد.
مرواريد ها متخلخل بوده و موادي همانند چربي، اسيد و حتي عرق بدن را به خود جذب مي کنند. به خاطر داشته باشيد که مرواريد ها نبايد با مواد آرايشي, عطر، اسپري مو و حتي عرق بدن تماسي داشته باشند چون باعث تغيير رنگ مرواريد و يا حتي فاسد شدن آنها شود. بهتر است بعد از هر بار مصرف آنها را با دستمال نرم تميز کرده و آنها را به تنهايي در جاي خود قرار دهيد.
از شستشوي مرواريد ها با مواد شوينده، قرار دادن آنها در معرض بخار و درون دستگاه Ultra Sonic جداً خودداري نماييد چون اين عمل براي آنها نامناسب و مضر مي باشد.
ما بين مرواريد هايي که به صورت رشته مي باشند بايد حتماً گره هايي وجود داشته باشد تا از سايش مرواريد ها به يکديگر جلوگيري شود به همين علت رشته هاي مرواريد هاي طبيعي و پرورشي با کيفيت خوب داراي گره هايي مابين مرواريد ها هستند.
جهت مشاهده گالری این گوهر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877