Color stone & Pearl

Zoisite

فرهاد زندی

مهندس فرهاد زندي فارغ التحصيل مهندسي جواهرسازي و گوهر شناسي از دانشگاه جورج براون کانادا،Gem-A انگلستان، GIA و ISG آمريکا
 گوهرشناسی
فرمول شيميايي:Ca2Al3(Sio4)3(OH)
ساختمان کريستالي : ارتورهومبيک
سختي: 6/5 – 7
رنگ:آبي ارغواني
وزن مخصوص : 3/35
ضريب شکست : 1/700 – 1/691
معدن: تانزانيا
پديده: Chatoyancy
اين سنگِ آبي رنگِ کمياب که طيف زيبايي از ارغواني هم درآن ديده مي شود، ازخانواده Zoisite بوده و در محلي به نام تانزانيا در شرق آفريقا در سال 1967 يافت شد. اين محل تنها معدن سنگ تانزانايت است. اين سنگ توسط شرکت آمريکايي Tiffany به دنياي جواهرات معرفي شد.
تانزانايت داراي سه رنگي به صورت Trichroism بوده و در يک جهت آبي و در دو جهت ديگر بنفش و برنز نشان مي دهد، به همين دليل برش آن نقش مهمي در نمايش رنگ آن دارد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی
بهترين رنگ آن آبي با هاله بنفش بوده و آن دسته از تانزانايت هايي که در صفحه اصلي (Face Up) رنگِ آبي را بيشتر از بنفش به نمايش مي گذارند، گرانبها تر هستند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
اين سنگ در زير نور طبيعي در اوايل و اواخر روز بيشتر بنفش به نظر مي رسد ولي در اواسط روز تغيير آنچناني پيدا نمي کند. لازم به ذکر است که در زير نور لامپ زرد، رنگ بنفش آن قوي تر ديده مي شود.
95 % تانزانايت هاي موجود در بازار هاي جهاني Zoisite هايي به رنگ قهوه اي مايل به قرمز هستند که با حرارت مورد بهسازي قرار مي گيرند تا رنگ آبي- بنفش بهتر و زيباتري را نشان دهند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
بعضی از این نوع تانزانایت ها به خاطر وجود ناخالصی های سوزنی شکل موازی در درون سنگ ، باعث بوجود آمدن پدیده چشم گربه ای می شود که بسیار نادر هستند و اگر این نوع سنگ از رنگ و برش خوبی برخوردار باشد ارزشمند خواهد بود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
تانزانايت دو ضعف مهم فيزيکي دارد: نسبت به تغيير حرارت بسيار حساس بوده و به سادگي با ضربه اي ضعيف دچار تورق (Cleavage) مي گردد.
جهت تميز نمودن اين سنگ بهتر است از آب گرم و صابون استفاده شده و در دستگاه Ultrasonic و يا با شدت بخار (Steam Cleaner) تميز نگردد.
Thulite
نمونه کدر صورتی رنگ زیر مجموعه خانواده زویسایت بوده که اغلب به صورت دامله برش می خورد یا به صورت تندیس های کوچک برش می خورد. در نروژ، نامیبیا، استرالیا، کارولینای شمالی یافت می شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
جهت مشاهده گالری این خانواده می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877