Jewelry Design

 گوهرشناسی
Setting Type (انواع روش های مختلف قرارگیری یا چیدمان گوهر بر روی فلز)
چیدمان گوهرها (Setting Type) به روش های مختلف چیده شدن گوهرها بر روی فلز (طلا) اشاره دارد که شامل انگشترها، آویز ها و گوشواره ها می شود. هر چیدمان (Setting) جهت زیباتر ساختن قطعه جواهر به کار رفته و معایب و محاسنی خواهد داشت. در ادامه درباره انواع چیدمان ها توضیحاتی ارائه خواهد شد که برای طراحان طلا و جواهر بسیار مفید است.
Prong Setting (چنگ)
یکی از مشهورترین چیدمان های کلاسیک بوده که چنگ های کوچکی از طلا، سنگ را از کمربند (Girdle) آن بر روی پایه نگه می دارد. در صورتیکه گوهر استفاده شده، الماس باشد، باعث عبور نور از آن شده و درخشندگی (Brightness) آن را افزایش می دهد. معمولاً برای گوهرهایی به شکل گرد (Round) استفاده شده و تعداد چنگ ها می تواند از 3 تا 6 یا حتی بیشتر متغیر باشد. شرکت تیفانی (Tiffany) در سال 1886 از این چیدمان استفاده کرد و اکثر مردم آن را با نام این شرکت می شناسند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Bezel Setting (گود)
در این چیدمان، دیواره ای از فلز اطراف گوهر را به طور کامل همانند یک کاسه احاطه کرده و آن را نگه می دارد. این چیدمان، کمربند (Girdle) و سندان (Pavilion) گوهر را کاملاً می پوشاند. این چیدمان دومین چیدمان معروف در جواهرات است. نوع Semi Bezel آن نیمی از گوهر را می پوشاند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Channel Setting (ریلی)
در این چیدمان، رشته ای از گوهرها در اندازه های یکسان در یک ردیف کنار هم چیده می شوند به طوریکه هیچ فاصله ای بین آنها وجود ندارد و فقط دیواره ای از طلا در دو طرف گوهرها قرار می گیرد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Pave Setting (سنگ فرشی)
سطح روی جواهر، با الماس و یا گوهرهای دیگر کاملاً پوشانده می شود به طوریکه هیچ فضای خالی بین آنها وجود ندارد. در این چیدمان ممکن است از گوهر با اندازه های مختلف استفاده شود. البته این چیدمان می تواند با سایر چیدمان ها نیز ترکیب شود.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Flush Setting (فرورفته)
این چیدمان، به نام های دیگری چون Burnish یا Gypsy نیز شناخته می شود. در این چیدمان گوهر کاملاً در فلز پایه جواهر فرو رفته و تنها قسمت تاج (Crown) گوهر نمایان است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Bar Setting (نواری)
این چیدمان تقریباً شبیه Channel Setting بوده با این تفاوت که علاوه بر دیواره در دو طرف گوهر ها، بین گوهر ها هم نوارها یا ردیف هایی از طلا قرار می گیرند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Invisible Setting (نامرئی)
این چیدمان منحصر به فرد، در پایان قرن بیستم توسط دو شرکت بزرگ Cartier و Van Cleef & Arpels مورد استفاده قرار گرفت. در این چیدمان اغلب از گوهرهایی با برش مربع یا مستطیل برای جای گذاری بهتر استفاده می شود. گوهرها به گونه ای در کنار هم قرار می گیرند که هیچ فاصله و فضایی بین آن ها وجود ندارد. البته برای اطمینان از محکم بودن گوهرها، از چنگ هایی استفاده می شود که از نمای بالا قابل مشاهده نیستند. این چنگ ها با ایجاد شکاف هایی در قسمت پویلون گوهر، آن را نگه می دارند. تفاوتی که این چیدمان با Pave دارد در این است که اولاً سنگ آسیب دیده و شکاف بر روی آن ایجاد می شود ولی چیدمان گوهرهایی در Invisible به گونه است که در نظر اول، گوهر های کوچک یک گوهر بزرگ را نشان می دهند.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
Tension Setting
این چیدمان ترکیبی از Prong، Channel و Bezel است، گوهر توسط دو چنگ نواری شکل و تحت فشار بر روی پایه قرار می گیرد و چنگ ها همانند دیواره هایی گوهر را نگه می دارند. در ظاهر همانند این است که گوهر بدون هیچ نگه دارنده ای بر روی پایه قرار گرفته است.
گوهرشناسی
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877