الماس

مراحل برش الماس - قسمت اول

گوهرشناسی
مهندس فرزاد زندی،مدیر عامل گوهرپارسیان فارغ التحصیل از موسسه HRD بلژیک،GIA آمریکا و دارای مدرک مربیگری و قیمت گذاری از ISG آمریکا
برش الماس روندی است که طی آن یک سنگ برش نخورده (Rough) الماس تبدیل به سنگی تراش خورده و زیبا می شود. این عمل توسط شخصی که گوهرشناس بوده و دارای تجربه، مهارت و دانش زیاد است، انجام میشود، همچنین ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای این کار باید حرفه ای باشند زیرا هرگونه جزئیات کوچکی در نتیجه نهایی تاثیر بسیار خواهد داشت.
اولین اقدام برای برش یک الماس این است که شخص تراش کار با توجه به تقاضای بازار شکل هندسی (گرد، مربع، بیضی و ..) مورد نظر راتعیین می کند. پس از آن تناسب صفحات و کیفیت تراش است که امروزه اغلب این مرحله توسط کامپیوتر و یک فرد متخصص انجام می‌شود.
تمامی روند تراش و صیقل الماس به پنج مرحله اصلی تقسیم می‌شود: Planning (طرح ریزی)، Cleaving (تورق)، Bruting (کمربند زنی)، Brillianteering & Polishing (صفحه زنی و صیقل)، Cleaning (تمیز کردن).
Planning (طرح ریزی)
مرحله ای است که در بیشترین تاثیر را در نتیجه نهایی خواهد داشت. لازم به ذکر است که بیشترین شکل در Rough الماس Octahedron است. در این مرحله شخص بهترین شکل هندسی ( گرد، بیضی و ...) تراش را برای سنگ تعیین می‌ کند تا در نهایت کمترین اتلاف از وزن و بیشترین سود بدست بیاید به این معنی که تا حد امکان سعی می‌شود تا از وزن نهایی سنگ کاسته نشود و میزان کمتری از حجم اصلی Rough به هدر رود.
امروزه، جهت دقیق بودن اندازه ها از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که اسکنی سه بعدی از شکل Rough را به کامپیوتر منتقل می‌کند، سپس شخص تراشکار توسط نرم‌افزار کامپیوتری می‌تواند از صحت انجام کار اطمینان یابد. گفتنی است در این مرحله ناخالصیها، شکستگی ها و دیگر مواردی که ممکن است در نتیجه نهایی موثر باشند، در نظر گرفته می شوند. دراین مرحله است که تصمیم گرفته می شود که Rough با چه روشی به دو قسمت تقسیم گردد.
Cleaving (تورق)
Cleaving یا تورق مرحله تقسیم کردنRough به دو قسمت است که توسط وارد کردن یک ضربه، به Rough در جهت موازی با صفحات اکتاهدران انجام می شود. گفتنی است که امروزه این روش مانند گذشته مرسوم نبوده و روش های دیگری همچون Sawing (اره کردن) و یا Laser (لیزر) که شکل مدرن دستگاه های آن در بلژیک مورد استفاده قرار می گیرد، انجام می شود. دو نیم کردن Rough به تراش‌کار این امکان را می‌دهد که بر روی هر قطعه به طور جداگانه کار کند و علاوه بر آن بهترین استفاده را از Rough ببرد.
Cleaving
Sawing
Laser
Bruting (کمربند زنی)
پس از اینکه Rough الماس به دو نیم تقسیم شد، سنگ وارد مرحله Bruting یا کمربند زنی می‌شود که طی آن محیط هندسی هر قطعه از Rough شکل داده می‌شود. اما از آنجا که شکل گرد (Round Brilliant) محبوب ترین و پرفروش ترین شکل الماس است در اکثر مواقع تراشکار ترجیح می دهد این نوع برش را بر روی سنگ پیاده کند. اتفاقی که در این مرحله می‌افتد این است که دو قطعه الماس بر روی محورهای چرخان (مانند چرخ نخ ریسی) متصل شده، در جهت های مخالف یکدیگر به طوریکه کمی با یکدیگر در تماس باشند، می‌چرخند تا زمانیکه شکل کمربند کامل گردد.
پایان قسمت اول

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877