الماس

Argyle Mine - معدن الماس آرجیل

فرزاد زندی

مهندس فرزاد زندی،مدیر عامل گوهرپارسیان فارغ التحصیل از موسسه HRD بلژیک،GIA آمریکا و دارای مدرک مربیگری و قیمت گذاری از ISG آمریکا
 سنگ شناسی
معدن الماس Argyle درشرق منطقه Kimberle (یکی از 9 ایالت استرالیا) در دورترین نقطه شمال غربی استرالیا قرار گرفته است که از غرب با اقیانوس هند، از شمال به دریای تیمور، از جنوب به بیابان هایGreat Sandy وTanami و از شرق به ایالت شرقی استرالیا ختم می شود. نام این معدن از دریاچه ای در نزدیکی آن به نامArgyle گرفته شده و در سال 1985 فعالیت خود را آغاز کرده است.
سنگ شناسی
سنگ شناسی
گرچه کیفیت الماس های جواهری آن پایین است و پیش بینی می شود تا سال 2020 بسته می شود اما، Argyle یکی از بزرگترین معادن الماس از نظر حجم است. این معدن 24 ساعته و 365 روز سال در حال فعالیت است و 11میلیون تن در سال از آن الماس، استخراج می شود.
این معدن تنها معدن شناخته شده الماس صورتی است که 9% تولیدات بازار را شامل می شود.
علاوه بر رنگ صورتی که کمیاب ترین رنگ در بین رنگ های فانتزی الماس است، رنگ های طبیعی دیگری نیز از آن استخراج شده است که می توان به زرد طلایی، قهوه ای و به ندرت آبی اشاره کرد.
سنگ شناسی
در21 ژوئن سال 2015، بعد از 11 سال حفاری، 42 کیلومتر تونل، ساخت تونل های زیر زمینی این معدن تکمیل شد. در سال 2013، تولیدات این معدن، 2/10 میلیون قیراط به ازای هر قیراط 25 دلار تخمین زده شد.
این معدن متعلق به گروهRio Tinto بوده که که مالک معدن Diavik در کانادا و Murowa در زیمباوه نیز هست.
الماس های این معدن به طور میانگین کیفیت پایینی دارند. 80% آن قهوه ای، 16% زرد، 2%بی رنگ، 2% خاکستری و 1% صورتی و سبز هستند و با وجود تولیدات بسیار کم الماس های صورتی و قرمز Argyle معدن قابل اعتمادی در تولیدات این نوع رنگ ها در الماس است. اکثر الماس های استخراج شده از این معدن قهوه ای مایل به قرمز، ارغوانی مایل به صورتی، ارغوانی مایل به قرمز و برخی هم غلظت های متفاوت دیگری دارند.
الماس های این معدن در دسته Ia قرار می گیرد و درصد کمی از اتم نیتروژن در آن ها دیده می شود و زیر نور ماوراء بنفش نزدیک به 70% به رنگ آبی تا سبز تیره دیده می شود.
سنگ شناسی
از نمونه های منحصر به فرد استخراج شده از Argyle می توان به موارد زیر اشاره کرد :
Jubilee با وزن 12/76 قیراط به رنگ صورتی روشن و برش نخورده که در حال حاضر در موزه ویکتوریا در استرالیا نگه داری می شود.
سنگ شناسی
الماس با رنگ ارغوانی مایل به قرمز با برش Radiant به وزن 0/52 قیراط
سنگ شناسی
الماس با برش Emerald به رنگ قهوه ای به وزن 1/07 قیراط
سنگ شناسی
الماس با برش برلیان و گرد به رنگ خاکستری مایل به آبی به وزن 0/11 قیراط
سنگ شناسی
طبق استاندارد های Argyle الماس های صورتی در دسته های زیر درجه بندی می شوند:
• PP-(Purplish Pink) : 9PP, 8PP, 7PP, 6PP, 5PP, 4PP, 3PP, 2PP, 1PP
• PR- (Pink Rose) : 9PR, 8PR, 7PR, 6PR, 5PR, 4PR, 3PR, 2PR, 1PR
• PC - (Pink Champagne) : PC1, PC2, PC3, PC4
• BL - (Blue Voilet) : BL1, BL2, BL3, BL4
• Red
سنگ شناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877