الماس

Synthetic Rutile (روتایل مصنوعی)

فرزاد زندی

مهندس فرزاد زندی،مدیر عامل گوهرپارسیان فارغ التحصیل از موسسه HRD بلژیک،GIA آمریکا و دارای مدرک مربیگری و قیمت گذاری از ISG آمریکا
 گوهرشناسی
فرمول شیمیایی: Tio2
ضریب شکست: 2/910– 2/613
سیستم کریستالی: تتراگونال
مشخصه نوری: DR Uniaxial Positive
اختلاف ضریب شکست: 0/296
فلورسنسی: منفی
سختی: 6/5 – 6
وزن مخصوص: 4/25
جلا: Subademantine – Ademantine
چند رنگی : Dichroic – Strong
رنگ: Reddish Brown (قهوه ای مایل به قرمز) – Red (قرمز) – Violet (بنفش) – Pale Blue (آبی کم رنگ ) = Pale Yellow (زرد کم رنگ) – Black(سیاه) – Dark Brown (قهوه ای تیره) – Orange (نارنجی)
این کانی مصنوعی در سال 1948 به روش ذوب(Czochralski , Flame Fusion) ساخته شد.
روتایل همانند الماس دارای جلای الماس گونه (Ademantine ) به خاطر ضریب شکست بالا می باشد که از نظر ظاهری شبیه به الماس می باشد. گونه بی رنگ آن که به نام Titania در بازارهای جهانی به فروش می رسد یک شبه الماس است، اگر چه بخاطر سختی پایین آن (5/6-6) به ندرت در جواهرات به کار می رود.
سیستم کریستالی آن Tetragonal و برخلاف الماس که شکست یگانه دارد ، دارای شکست دوگانه می باشد. از آنجاکه از سفتی (Toughness) پایین برخوردار است می تواند در هنگام مخراجکاری دچار آسیب شود و در مقابل حرارت های بالا دچار تغییر رنگ می شود.باید توجه داشت که این کانی به خاطر اختلاف زیاد دو ضریب شکست ، دارای دو بینی (Doubling) همانند Moissanate می باشد.
اگر چه Zircon دو بینی ضعیف تر ، سختی و وزن مخصوص بالا ترو Sphene دوبینی ضعیف تر و وزن مخصوص پایین تر از Synthetic Rutile دارد.
گوهرشناسی
به هرحال با توجه به نکات فوق ، روتایل مصنوعی به خاطر دوبینی و Dispersion زیاد به راحتی قابل شناسایی است.
البته در طبیعت روتایل یافت می شود که به رنگ مشکی و خیلی به ندرت به رنگ قرمز است و از نظر شفافیت ، کدر می باشد و به همین دلیل استفاده ای در صنعت جواهر نمی تواند داشته باشد.
گوهرشناسی
گوهرشناسی
گوهرشناسی

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877