الماس

الماس های زرد رنگ

فرزاد زندی

مهندس فرزاد زندی،مدیر عامل گوهرپارسیان فارغ التحصیل از موسسه HRD بلژیک،GIA آمریکا و دارای مدرک مربیگری و قیمت گذاری از ISG آمریکا
 سنگ شناسی
الماس های زرد به اندازه الماس های بیرنگ تا زرد کمرنگ که GIA آنها را از D تا Z درجه بندی می کند فراوان نیستند اما تعدادشان بیشتر از الماس های آبی، صورتی و قرمز است. الماس های زرد هنگامی به عنوان Fancy Color درجه بندی می شوند که میزان رنگ زرد در آنها بیشتر از درجه رنگی Z باشد. هر الماس زرد Fancy در یکی از 6 درجه زیر قرار می گیرد:
Fancy Light, Fancy, Fancy Dark, Fancy Deep, Fancy Intense, Fancy Vivid.
سنگ شناسی
اگر شما الماس های زرد را دوست دارید بدانید که تنها نیستید. خبره های این عرصه هر ساله میلیون ها دلار خود را صرف خرید این سنگ های خیره کننده می کنند. در سالهای اخیر الماس های زرد با قیمت های نفس گیری به فروش رسیده اند. در سال 2010 یک الماس زرد Vivid Fancy با وزن 12/16 قیراط، به قیمت 155,232 دلار برای هر قیراط فروخته شد. در نوامبر سال 2011 یک الماس زرد Vivid Fancy با وزن 43/36 قیراط به قیمت 2,654,802,70 دلار به فروش رسید و در دسامبر همان سال یک الماس زرد Intense Fancy با وزن 27/42 قیراط با قیمت 76,470 دلار برای هر قیراط معامله شد.
سنگ شناسی
الماس های زرد تا زمان کشف معدنی جدید در افریقای جنوبی بسیار نادر بودند. در اواخر دهه 1860 همان تاجر معروفی که The Hope Diamond را یافت با کشف یک الماس زرد 137.27 قیراطی که او نام های "Florentine"، "Austrian Yellow" و "Grand Duke of Tuscany" را به این الماس داده بود، متوجه شد که این الماس ها به اندازه کافی با ارزش هستند که مورد توجه بیشتری قرار گیرند.
سنگ شناسی
وجود نیتروژن در ترکیب شیمیایی الماس باعث می شود در آن رنگ زرد به وجود آید و شدت رنگ زرد به میزان و نحوه قرار گیری ملکول های نیتروژن بستگی دارد. بر خلاف آن، الماس های بیرنگ یا اصلاً نیتروژن ندارند و یا دارای مقدار بسیار ناچیزی از آن هستند. بنا بر این رنگ قابل رویتی نشان نمیدهند. الماس های زرد معمولاً به صورت اشکال Fancy (فانتزی) برش داده می شوند، مانند برش Radiant. تراش دهندگان الماس معمولا به این دلیل از برش های Fancy استفاده می کنند که این نوع برش ها توانایی دارند رنگ الماس را بیشتر نشان دهند و حتی ممکن است یک الماس را دوباره برش دهند تا رنگ آن هنگامی که از بالا به سنگ نگاه می شود بهتر از قبل دیده شود.
این الماس (سمت چپ) ابتدا به روش Brilliant برش خورده بود، وزن آن حدود 6 قیراط بوده و در درجه رنگی X قرار گرفته بود که پس از تراش مجدد (سمت چپ) وزن آن به 4.61 قیراط رسید و در درجه رنگی Fancy Light جای گرفت
سنگ شناسی
اگر رنگ الماس مورد بهسازی قرار گرفته باشد، تاثیر بسیاری بر روی قیمت آن خواهد داشت بنابراین مراقب باشید که یک الماس بهسازی شده را به جای الماس با رنگ طبیعی خریداری نکنید. با وجود این که الماس های زرد در مقایسه با دیگر الماس های Fancy Color فراوان هستند، سهم بسیار کمی از تولیدات جهانی را به خود اختصاص می دهند. زیبایی و غلظت رنگ این سنگ ها امکانات بسیاری را برای ساختن جواهرات زیبا در اختیار طراحان و سازندگان جواهرات قرار می دهد.
ترجمه شده از سایت موسسه GIA

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877