الماس

الماس های آبی

فرزاد زندی

مهندس فرزاد زندی،مدیر عامل گوهرپارسیان فارغ التحصیل از موسسه HRD بلژیک،GIA آمریکا و دارای مدرک مربیگری و قیمت گذاری از ISG آمریکا
 سنگ شناسی
الماس های آبی به شدت کمیاب بوده، دارای زیبایی پیچیده ای هستند و افسانه های بسیاری درباره آنها وجود دارد که این ترکیب خاص، الماس های آبی را به آرزوی دوست داران الماس تبدیل کرده است.
الماس های آبی تا چه اندازه نایاب هستند؟ پیدا کردن الماس آبی در معدن مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است و با دانستن این مطلب شما می توانید هیجانی که بعد از پیدا شدن یک الماس آبی به وجود می آید را تصور کنید.
سنگ شناسی
وجود عنصر Boron در ترکیب شیمیایی الماس، اصلی ترین دلیل به وجود آمدن رنگ آبی در آن است. اما دلایل دیگری مانند اشعه رادیواکتیو و عنصر هیدروژن نیز می توانند باعث به وجود آمدن رنگ آبی در الماس شوند. الماس های آبی که توسط اشعه به این رنگ درآمده اند معمولاً با نام سبز-آبی خوانده می شوند (سمت چپ تصویر) و آنهایی که توسط هیدروژن آبی شده اند آبی-خاکستری هستند (سمت راست تصویر).
داستان هایی که در پشت برخی از معروف ترین الماس های آبی قرار گرفته رنگین تر از خود الماس ها بوده و به جذبه و شهرت معنوی آنها می افزاید. الماس های آبی برای اولین بار در هندوستان یافت شده و توسط تاجر معروف Jean-Batist Tavernier در قرن هفدهم به غرب آورده شدند. او یک قطعه بزرگ الماس آبی را به پادشاه فرانسه فروخت، که امروزه ما آن را با نام Hope می شناسیم. این الماس در ابتدا با نام آبی تاورنیر شناخته می شد اما دوباره برش خورد و به French Blue تغییر نام داد و بخشی از تاج پادشاه فرانسه گشت. این الماس در سال 1792 به همراه جواهرات سلطنتی به سرقت رفت و برای اینکه باز شناخته نشود دوباره تراش خورد. Hope بالاخره در سال 1830 توسط Henry Philip Hope خریداری شد. از آن زمان به بعد Hope لقب «نفرین شده» را به خود گرفت زیرا صاحبان آن، مرگ و سختی های زیادی بعد از خرید آن متحمل می شدند.
سنگ شناسی
سنگ شناسی
چشم بت، یک الماس 70/12 قیراطی است که کفنی از جنس اسطوره بر تن دارد. این الماس در واقع در معدن Golconda هندوستان در اوایل قرن هفده کشف شد. افسانه ها می گویند که از چشم یک مجسمه کنده شده. اما این تنها قصه بوده و واقعیت چیز دیگری است. چشم بت در 14 جولای 1865 در حراج کریستی به یک خریدار مرموز فروخته شد که اولین مدرک در تاریخ این الماس است و در سال 1906، مشخص شد که در مالکیت عبدالحمید دوم، سی و چهارمین پادشاه عثمانی است.
تا چند سال اخیر از نظر تاریخی هندوستان منبع اصلی الماس های آبی بود اما میزان قابل توجهی از این نوع الماس در معدن Cullinan در افریقای جنوبی و به خصوص در سیر الئون یافت شد.
سنگ شناسی
الماس های آبی به شدت زیبا هستند اما تراش دادن آنها به شدت چالش برانگیز است. شکل Rough (برش تخورده) آنها معمولاً نامتقارن است که اندازه گیری، چگونگی تراش خوردن و صیقل خوردن آنها را مشکل می کند. Rough الماس های آبی همچنین می تواند دارای Color Zoning باشد که وجود آن تراش کاران را با مشکلات بسیاری روبرو می کند: از جمله اینکه آنها باید نهایت رنگ ممکنه را در کنار نهایت وزن ممکن در کنار یکدیگر داشته باشد که وجود Color Zoning این امر را بسیار مشکل می سازد. حال که شما رازهایی را درباره الماس های آبی آموختید شاید آنها را زیباتر از قبل بیابید.
سنگ شناسی
سنگ شناسی
سنگ شناسی
برگرفته از سایت GIA.edu

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877