سوالات سنگ های رنگی و مروارید
آیا آزمایش سختی می تواند به شناسایی سنگ های رنگی کمک کند؟
خیر، تنها راه اندازه گیری سختی، کشیدن کانی با سختی مشخص و ایجاد خش بر روی گوهر است. هیچ دستگاهی جهت اندازه گیری سختی بدون تخریب بر روی گوهر ساخته نشده است. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله سختی مراجعه نمایید.
گوهرشناس کیست؟
به شخصي گفته مي شود که با توجه به علوم و استفاده از ابزار هاي پيشرفته در لابراتوار استاندارد گوهرشناسي بدون انجام آزمايشات تخريبي، توانايي تعيين هويت سنگ مورد نظر و درجه بندي کيفيت آن،تشخيص طبيعي، مصنوعي و بدلي بودن آن،تشخیص فرآیند بهسازی و یا تعیین روش ساخت نمونه مصنوعی و تعیین Doublet يا Triplet بودن گوهر را داشته باشد.
علم گوهرشناسی چیست؟
رشته شناسايي سنگ هاي قيمتي است که از علم کاني شناسي (Mineralogy) ريشه گرفته و بر اساس خواص فيزيکي، ترکيب شيميايي و نوري سنگ پايه گذاري شده است. لازم به ذکر است که در گوهرشناسي به هيچ عنوان از آزمايشات تخريبي بر روي سنگ هاي گرانبهاي برش خورده استفاده نمي گردد.
به چه سنگ هایی گوهر گفته می شود؟
به کاني و يا جسم آلي، گوهر گفته مي شود که طبيعي بوده و داراي شاخص هاي زيبايي (Beauty)، کميابي (Rarity) و استحکام و استقامت (Durability) باشد که هر کدام از این شاخص ها خود دارای تعاریف خاصی هستند.
تفاوت سنگ های طبیعی (اصل) با نمونه های بدلی و مصنوعی در چیست؟
نمونه های طبیعی گوهر هایی هستند که دارای سه مشخصه زیبایی، کمیابی و استحکام بوده و منبع آن طبیعت باشد. در حالیکه نمونه بدلی ممکن است منبع طبیعی داشته یا نداشته باشد و تنها از نظر ظاهری شبیه نمونه طبیعی است و خواص فیزیکی و شیمیایی و نوری آن متفاوت خواهد بود. نمونه مصنوعی نمونه ای است که به دست بشر و در آزمایشگاه های پیشرفته تولید شده و نه تنها از نظر ظاهری شبیه نمونه طبیعی است، بلکه تمام خواص نوری، فیزیکی و شیمیایی آن با نمونه طبیعی یکسان است.
وجود رگه های مشکی(شجره) یا تیره درفیروزه خوب است یا بد؟
اگرچه تقاضا برای فیروزه های باکیفیت رنگ بالا وبدون ناخالصی همیشه در سراسر جهان وجود داشته است اما بسیاری از کلکسیونرها هم ترجیح می دهند فیروزه هایی با رگه های عنکبوتی شکل(matrix) را نگهداری کنند. بطور کلی رگه های مشکی بیشتر خواهان دارند اما ماتریکس ها میتوانند به رنگ های دیگر همچون قهوه ای، زرد و سایر رنگ ها دیده شوند.
رنگ سبز یا آبی در فیروزه تا چه حد مهم است؟
عموما" فیروزه با رنگ تخم سینه سرخ توصیه می شود و این در حالی است که رنگ های غیر معمول همانند سبز زرد و سبز خالص در صنعت خاتم کاری کاربرد بیشتری دارند.
آیا سنگ اپال استحکام کافی برای نگین انگشتر را دارد؟
اپال به سختی سنگ های دیگر نیست و در مقابل خراش آسیب پذیر است. اگر چندان از جوهرات خود مراقبت نمی کنید مدلی را انتخاب کنید که فلز یا گوهرهای دیگری در اطراف اپال قرار بگیرند و انگشتر اپال خود را همچون ابریشم (نرم و لطیف) در نظر بگیرید؛ زیبا اما نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به کتان.
آیا باید اپال را در آب نگهداری کرد؟
برخی از مردم اپال را در آب نگهداری می کنند. بطور کلی مدرکی وجود ندارد که سنگ اپال خشک می شود، اما نگهداری اپال در آب هم نمی تواند به آن صدمه بزند به همین خاطر اگر در آب وهوای خشک زندگی می کنید انجام این کار پیشنهاد خوبی است.برخی جواهرسازان اپال را در لیوان آبی قرار می دهند ت مطمئن شوند که درخشندگی خود را با خشکی بیش از حد هوا از دست ندهند.
منظور از Heat Treated(بهسازی با حرارت) چیست؟
موادی تحت تاثیر حرارت به روش های مختلف قرار می گیرند تا ظاهر گوهرها به ویزه رنگ آنها را تغییر داده و یا بهبود ببخشند.
Created Emerald(زمرد ساختگی) به چه معناست؟
زمرد مصنوعی اغلب به نام های مختلفی از جمله نام کاخانه ای که آن را ساخته و یا کلمه ی “created”شناخته می شود. همچنین کلماتی مانند laboratory growth synthetic (رشد داده شده در لابراتوار)، laboratory created (ساخته شده در آزمایشگاه)، manufacture created (نام کارخانه ی سازنده) یا synthetic (مصنوعی) کلماتی هستند که برای معرفی زمرد دست ساز استفاده می شود.
کدام رنگ تورمالین بهتر است؟
قرمز خالص روشن، آبی و سبز معمولا" با ارزش تر هستند اما یبز براق با سایه ی آبی هم بسیار ارزشمند است.
معنای واژه های treatment و enhancement چیست و چه تفاوتی میان آنها وجود دارد؟
تفاوتی بین کلمات treatment و enhancement وجود ندارد و هر دو برای توضیح هر روشی که در طی آن فرآیندی جهت بهبود رنگ و یا پاکی بر روی گوهر صورت گیرد استفاده می شوند.
چه تفاوتی میان مروارید طبیعی و مصنوعی وجود دارد؟
وقتی جسم خارجی وارد بدن صدف می شود صدف بصورت طبیعی ماده ای از جنس کلسیم کربنات به نام Nacre به دور آن ترشح می کند. با گذشت زمان لایه های Nacre به دور آن ترشح شده و سایز آن بزرگتر می شود.مرواری طبیعی به صورت تصادفی در طبیعت بدون دخالت دست انسان تشکیل می شود و مراقبت خاصی از آن نمی شود در حالی که مروارید پرورشی توسط دست انسان کشت می شود، از آنها مراقبت شده و توسط روش هایی صدف را مجبور به ترشحNacre میکنند.

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877