سوالات الماس
آیا آزمایش سختی می تواند به شناسایی الماس کمک کند؟
خیر، تنها راه اندازه گیری سختی، کشیدن کانی با سختی مشخص و ایجاد خش بر روی گوهر است. هیچ دستگاهی جهت اندازه گیری سختی بدون تخریب بر روی گوهر ساخته نشده است. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله سختی مراجعه نمایید.
آیا سنگ بیرنگ و پاکی که شیشه را خط می اندازد می تواند الماس باشد؟
بسیاری از کانی ها بیرنگ هستند، هر چیزی با سختی یکسان یا بیشتر از شیشه (5 یا 6 طبق مقیاس موهس) می تواند شیشه را خط بیندازد بنا بر این سایر آزمایشات گوهرشناسی باید جهت شناسایی آن انجام شود.
الماس سیاه چیست؟
رنگ تیره و سیاه الماس با ناخالصی های تاریک و یا در اغلب موارد با بهسازی رنگ ایجاد شده است. بسیاری از الماس های سیاه بهسازی شده اند تا به رنگ سبز درآیند ولی تیره تر به نظر رسیده اند.
براساس استاندارد موسسه GIA، رنگ های فانتزی در الماس چگونه درجه بندی می شوند؟
در گزارش الماس های رنگی مربوط به GIA ، الماس های رنگی بر اساس غلظت رنگ در الماس با درجه های faint ، Very light ، light، fancy light، fancy to fancy intense، fancy vivid، fancy dark، fancy deep، مشخص می شود. درجه های fancy vivid و fancy deep معمولا" قیمت بسیار بالایی دارند.
چرا درجه بندی رنگی GIA از حرف D آغاز می شود؟
قبل از اینکه GIA سیستم D-Z را به جهان معرفی کند سیستم های دیگری وجود داشتند که از حروف A، B، C استفاده می کردند (که توصیف روشنی برای رنگ نداشتند). در زبان عربی از اعداد 1و2و3و... و در رم از I، II، III و... استفاده می شد، به همین خاطر به وجود آورندگان سیستم درجه بندی رنگی GIA مقیاس خود را از حرف D شروع کردند . با وجود اینکه هنوز عده ای از سیستم های قبلی استفاده می کنند اما هیچ کدام از آنها به صورت شفاف این تفاوت ها را نشان نمی دهند و به اندازه ی این سیستم پذیرفته شده نیستند.
آیا خود درجه ی رنگی Z جزء الماس های Fancy محسوب می شود؟
خیر به صورت طبیعی الماس های رنگی که خارج از محدوده ی رنگی نرمال (D-Z) باشند به عنوان Fancy Color شناخته می شوند. سازمان معاملات فدرال کشور امریکا راهنمایی برای استفاده از لفظ Fancy Color ارائه نکرده است اما پذیرش عمومی در این باره در بازار جهانی وجود دارد که الماس هایی که Fancy Color هستند فارغ از زرد یا قهوه ای بودن باید غلظت رنگ در آنها بیشتر از درجه ی Z در Masterstone باشد یا رنگ دیگری به غیر از زرد یا قهوه ای داشته باشند.
بسیاری از ناخالصی های سطحی و درونی بسیار ریزتر و جزئی تر از آن هستند که فرد بدون مهارت بتواند آنها راببیند. در واقع برای یک چشم غیر مسلح یک الماس VS1 و SI2 ممکن است دقیقا" یکسان به نظر برسند در حالی که این دو از نظر کیفی متفاوت هستند.
چه چیز باعث به وجود آمدن ناخالصی های داخلی(Inclusions ) در الماس می شود؟
گاهی در روند شکل گیری یک الماس ممکن است یک کریستال داخل آن به دام بیافتد و یا اینکه خود الماس به صورت همیشگیش رشد نکند و دچار نقص گردد.
چگونه عمق خیمه ی یک الماس بر درخشش آن تاثیر می گذارد؟
فاصله ی بین پایین کمربند تا نوک خیمه را عمق خیمه می گویند. یک خیمه که بیش از اندازه کم عمق یا بیش از اندازه عمیق باشد اجازه ی فرار نور از کناره ها یا پایین سنگ را می دهد در حالی که یک الماس با برش خوب بیشترین مقدار نور را به طرف تاج بر می گرداند.
Magic Size چیست؟
بعضی از وزن ها به عنوان Magic Size نامیده می شوند. نیم قیراط (half a carat)، هفتاد و پنج سوت (three quarter carat)، یک قیراط (A carat) و ...از نظر بصری تفاوت بسیار ناچیزی بین یک الماس 0.99 سوتی و یک الماس با وزن یک قیراط وجود دارد اما تفاوت قیمتی که بین این دو وجود دارد بسیار چشم گیر است به ای دلیل این سایز ها را Magic Size می گویند.
چرا الماس را پادشاه سنگ های قیمتی می نامند؟
سنگ الماس به دلیل داشتن سختی بالا(-Mohs10)، کمیابی، براقی و زیبایی بیشتر نسبت به دیگر گوهر ها، پادشاه سنگ های قیمتی نام گرفته است.
آیا برلیان با الماس فرق می کند؟
خیر، برلیان در واقع اشاره به یکی از معروف ترین برش هایی دارد که بر روی الماس انجام می شود.
از میان دو الماس با درجه رنگی G وH کدامیک رنگ بیشتری دارد؟
الماس با درجه ی رنگی H دارای رنگ بیشتری است.
چرا الماسی که دارای وزن بیشتر، رنگ کمتر و ناخالصی کمتری است ارزش بیشتری دارد؟
کمیابی و زیبایی بیشتر این الماس ها دلیل ارزشمند تر بودن آنها است.
درجه بندی الماس از لحاظ پاکی را با چه حد از بزرگ نمایی می توانیم انجام دهیم؟
قضاوت در مورد درجه ی پاکی الماس را با بزرگ نمایی 10برابر می توان انجام داد.
آیا یک شخص می تواند بدون استفاده از سنگ های مقایسه ای (Master stone) درجه ی رنگ سنگ را مشخص کند؟
خیر زیرا تفاوت رنگ سنگ ها در الماس بسیار ناچیز است.
 رنگ های سبز، قرمز، صورتی و آبی را در الماس چه می نامند؟
این رنگ ها، رنگ های فانتزی (Fancy color)نامیده می شوند.
تعریف شبه الماس (Simulant) چیست؟
شبه الماس ها تنها از لحاظ ظاهری شبیه به سنگ طبیعی هستند اما ساختمان فیزیکی و شیمیایی آنها متفاوت است.
تعریف الماس مصنوعی (Synthetic) چیست؟
سنگ های Synthetic از هر لحاظ – خواص نوری، ساختمان کریستالی و شیمیایی- شبیه به الماس طبیعی هستند و تنها تفاوت آنها این است که الماس های مصنوعی را در لابراتوار رشد می دهند.
4C’s کدام فاکتورها را در الماس بیان می کند؟
4C’s چهار خصوصیت الماس یعنی رنگ (Color)، پاکی (Clarity)، وزن (Carat weight) و برش (Cut) را بیان می کند.
 آیا من هم می توانم سنگ الماس خرید و فروش کنم؟
بله بطور حتم پس از گذراندن یک دوره ی تخصصی الماس می توانید به راحتی این تجارت را انجام دهید.
آیا من برای شروع به گذراندن دوره ی الماس به تجربه ی قبلی احتیاج دارم؟
خیر، زیرا گوهر پارسیان دارای دوره های مقدماتی تا پیشرفته است.
کدام سنگ بیشترین استفاده را به عنوان شبه الماس دارد؟
Synthetic Cubic Zirconia به دلیل داشتن دیسپرژن بالا و براقی نزدیک به الماس بیشترین کاربرد را به عنوان شبه الماس دارد.

About Complex

GoharParsian Complex as the first specialized school and laboratory of jewelery and jewelery design in 2004 with its official activity with the license of technical and professional organization of the country and the National Union of Jewelry with the most experienced professors in Iran with relevant and international documents from institutes, and established prestigious foreign universities with the aim of specialized training and upgrading of the science of gemology in Iran.

Search for laboratory reports

Contact Hours Address

Suite 11,985 Shariati St, Kasra Building,Tehran, Iran
Opening hours: Saturday to Wednesday 9am to 4pm
02122884877